Przedszkolaki do hymnu!

2136

Ponad 19 tysięcy placówek w całej Polsce przystąpiło do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. W tym gronie znalazło się również Przedszkole nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie. Najmłodsi obywatele naszego miasta udowodnili, że pojęcie patriotyzmu nie jest im obce, podobnie zresztą jak słowa Mazurka Dąbrowskiego.

„Szkoła do hymnu” to inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Jej celem jest włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Dziś punktualnie o symbolicznej godzinie 11:11 około 3,9 mln dzieci i młodzieży i blisko 380 tys. polskich nauczycieli uroczyście odśpiewało 4 zwrotki hymnu państwowego. Akcja jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”.

Do tych ogólnopolskich uroczystości dołączyły również lubińskie przedszkolaki. – Jak co roku przygotowaliśmy się do obchodów święta niepodległości. Przez cały tydzień, ale też wcześniej, uczymy dzieci hymnu. Odbyły się też uroczystości z rodzicami, które miały akcenty patriotyczne. Były wiersze, piosenki i tańce narodowe – mówi Jadwiga Musiał, dyrektor Przedszkola nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie.

– Dla takich maluchów pojęcie święta narodowego jest jeszcze abstrakcją, ale czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci – zauważa dyrektor.

Grupa około stu przedszkolaków z tej placówki ubranych w galowe stroje z biało-czerwonymi kotylionami odśpiewało pełną wersję Mazurka Dąbrowskiego. Najmłodsi z nich mieli dopiero 2,5 roku, zaś najstarsi to 6-latkowie. Wcześniej dzieci śpiewały też inne pieśni patriotyczne, tańczyły oraz recytowały znane polskie wiersze.

– Chciałabym przy tej okazji podziękować rodzicom, że z nami współpracują, wspierają nas i są zainteresowani życiem przedszkola – dodaje Jadwiga Musiał.