Przedsiębiorcza młodzież z Lubina

13

szko__a_przedsi__biorczo__ci.jpg19 szkół z Dolnego Śląska zostało wyróżnionych certyfikatem jakości ”Szkoła przedsiębiorczości”. W gronie laureatów znalazł się również Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubinie.

 – Jesteśmy szkołą typowo zawodową. Staramy się, żeby młodzież wyposażyć w praktyczne umiejętności potrzebne do poruszania się po rynku pracy – podkreśla Beata Grzelińska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubinie. – Jako jedyni zostaliśmy poproszeni o prezentację multimedialną na rozdaniu certyfikatów jakości we Wrocławiu. Cieszy nas to, że doceniono pracę szkoły. To nasz ogromny sukces – mówi Grzelińska.

Szkoła podejmuje różne działania, organizuje miniprzedsiębiorstwa oraz współpracuje z lokalnymi przedsiębiorstwami. W ten sposób młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących może wykorzystać wiedzę ekonomiczną w praktyce.

– Jest to uwieńczenie kilkuletniej pracy. – tłumaczy Arkadiusz Kozłowski, Szkolimy młodzież w zakresie pracy przedsiębiorstw, a przy okazji osiągamy sukcesy ogólnopolskie oraz międzynarodowe. W zeszłym roku np. zajęliśmy siódme miejsce w konkursie europejskim – dodaje Kozłowski.

Certyfikat jakości „Szkoła przedsiębiorczości” jest odznaczeniem dwustopniowym, pierwszy stopień to nominacja, a drugi certyfikacja. ZSZiO w Lubinie otrzymał już certyfikat jakości „Szkoła przedsiębiorczości”. Tytuł ma nam pomóc w działaniach lokalnych, ogólnopolskich czy międzynarodowych.

– Uważam, że szkoła włożyła dużo wysiłku, aby otrzymać ten certyfikat. Po skończeniu nauki bez problemu znajdę pracę – twierdzi Ewa Bernatowska, uczennica klasy trzeciej.

Szkoła ma skonfrontować wiedzę teoretyczną z praktyką, bo dopiero poprzez te dwa czynniki może zrodzić się sukces. Cele certyfikatu to:

–         promowanie przedsiębiorczości uczniów,

–         certyfikat jakości przyznawany jest na 3 lata,

–         przynależność do grona szkół, które lepiej niż inne dbają o swoich uczniów, przygotowując ich do funkcjonowania w rzeczywistości,

–         nagrody dla najaktywniejszych szkół,

–         udział w uroczystej gali wręczenia Certyfikatów Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”,

–         możliwość promocji szkoły i społeczności lokalnej w mediach lokalnych i ogólnopolskich. 

– Staramy się wykorzystywać wiedzę o przedsiębiorczości w praktyce. Dlatego idziemy do Urzędu Pracy i innych przedsiębiorstw – podaje Danuta Szaflińska-Giłyk, nauczyciel przedsiębiorczości w ZSZiO. – Tam uczniowie wypełniają dokumenty, wnioski itp. W szkole młodzież uczy się, jak się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej, jak przygotować CV i list motywacyjny – wymienia Szaflińska-Giłyk.

Teraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubinie, mając certyfikat jakości „Szkoła przedsiębiorczości”, czeka na decyzję kapituły, która ma wytypować szkoły na wyjazd do Warszawy, planowany  na koniec kwietnia.

AM

Fot. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubinie.

REKLAMA

invedia2.gif


POWIĄZANE ARTYKUŁY