Program Aktywizacja i Integracja

15

Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie w 2015 roku zamierza przeprowadzić działania w zakresie aktywizacji zawodowej i integracji społecznej bezrobotnych, które będą realizowane w ramach Programu Aktywizacja i Integracja.

Program ten urząd zamierzałby realizować we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej. W związku z tym odbyło się spotkanie konsultacyjne w tej sprawie, w którym uczestniczyli dyrektorzy i pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy oraz Ośrodków Pomocy Społecznej funkcjonujących na terenie powiatu lubińskiego.

Główne założenia PAI:

– Program Aktywizacja i Integracja, to działania w zakresie aktywizacji zawodowej i integracji społecznej osób bezrobotnych realizowane przez powiatowy urząd pracy samodzielnie lub we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej.

– Do udziału w Programie Aktywizacja i Integracja kierowane są osoby bezrobotne, dla których został ustalony profil pomocy III, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, w szczególności realizujące kontrakt socjalny, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej.

– Program, po zaopiniowaniu przez Powiatową Radę Rynku pracy, realizowany jest przez:
1. powiatowy urząd pracy – w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych, w ramach prac społecznie użytecznych;
2. ośrodek pomocy społecznej lub podmioty prowadzące działalność statutową na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, zgodnie z przepisami
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – w zakresie integracji społecznej bezrobotnych.

– Działania w zakresie integracji społecznej osób bezrobotnych, służące kształtowaniu aktywnej postawy w życiu społecznym i zawodowym, mogą być realizowane, w szczególności, poprzez grupowe poradnictwo specjalistyczne, warsztaty trenerskie i grupy wsparcia, w wymiarze co najmniej 10 godzin tygodniowo.

– Realizacja Programu Aktywizacja i Integracja trwa dwa miesiące.

– Po zakończeniu Programu Aktywizacja i Integracja powiatowy urząd pracy ponownie określa profil pomocy i może:
1. podjąć decyzję o ponownym skierowaniu osoby bezrobotnej do udziału w Programie, jednak nie dłużej niż łącznie na okres do 6 miesięcy;
2. skierować osobę bezrobotną, w porozumieniu z ośrodkiem pomocy społecznej,
do zatrudnienia wspieranego u pracodawcy na zasadach określonych w przepisach
o zatrudnieniu socjalnym lub podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej, zakładanej przez osoby prawne, o której mowa w przepisach o spółdzielniach socjalnych;
3. ponownie ustalić profil pomocy, a w przypadku zmiany profilu niezwłocznie dostosować indywidualny plan działania i przedstawić bezrobotnemu propozycje pomocy określona w ustawie.

– W czasie udziału osoby bezrobotnej w Programie Aktywizacja i Integracja powiatowy urząd pracy nie kieruje do bezrobotnego innych form pomocy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY