Prawo jazdy w telefonie zamiast w portfelu

3337

Ponad półtora miliona osób korzysta już z aplikacji mObywatel, w której za niecały miesiąc pojawi się mPrawo Jazdy.

Fot. Pixabay

Już od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będą mogli je mieć w telefonie. I to właśnie wtedy w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy.

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca jednak, aby pobrać mObywatela już teraz i nie czekać do 5 grudnia. Dlaczego?

W aplikacji znajdziemy już teraz mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

– Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – przypomina Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Drugi powód wymieniany przez ministerstwo, dla którego warto wyposażyć się w aplikację, to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd. – mówi minister Zagórski.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Ponadto aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

Fot. www.gov.pl/web/mobywatel

W aplikacji mObywatel, czyli wirtualnym portfelu, znajdziemy też eRecepty. Nieco młodsi użytkownicy znajdą tu także mLegitymację szkolną i mLegitymację studencką. Jeśli dana szkoła lub uczelnia, chce aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że się zgłosi do Ministerstwa Cyfryzacji, wypełniając formularz (formularz dla szkół, formularz dla uczelni). Z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty. 

Poza mPrawem Jazdy w kolejnych aktualizacjach aplikacji ministerstwo planuje dodać między innymi mKDR.

– Na przełomie roku – dzięki współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej – dostępna będzie mKDR, czyli mobilna wersja Karty Dużej Rodziny – zapowiada Zagórski.

Więcej informacji na www.gov.pl/mobywatel.


POWIĄZANE ARTYKUŁY