Prawo budowlane od dziś po nowemu

4930

Ma być łatwiej i szybciej – tak o zmianach w prawie budowlanym, które dzisiaj wchodzą w życie, mówią ich twórcy. Co ważne dla budujących, jeszcze przez rok do wniosku o pozwolenie na budowę będzie można dołączyć projekt sporządzony na zasadach obowiązujących do wczoraj.

Fot. Pixabay

Do Departamentu Architektury, Nieruchomości i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Lubinie średnio rocznie trafia 1,2 tys. wniosków o pozwolenie na budowę i 600 zgłoszeń. Czy po nowelizacji prawa budowlanego będzie ich więcej, trudno powiedzieć. Rząd zapewnia, że cały proces inwestycyjny w budownictwie ma być teraz szybszy i prostszy. Już na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia budujący będzie miał do dostarczenia mniej dokumentów.

– Do tej pory inwestor dostarczał cztery projekty budowlane: jeden trafiał do naszego archiwum, drugi do nadzoru budowlanego, a dwa oddawaliśmy inwestorowi, z czego jeden przekazywał on kierownikowi budowy. Teraz przy wniosku o pozwolenie na budowę trzeba będzie złożyć projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania terenu. Natomiast projekt techniczny trafiał będzie do kierownika budowy i dopiero po zakończeniu robót do nadzoru budowlanego, razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót – mówi Joanna Krajewska-Niemczyk, dyrektor Departamentu Architektury, Nieruchomości i Rozwoju w lubińskim starostwie.

Inwestor dużo szybciej może przygotować projekt budowlany w tej części, która jest składana do urzędu, więc szybciej może rozpocząć formalności, a tym samym inwestycję.

Za zgodność projektu technicznego z zatwierdzonym przez organ administracji projektem zagospodarowania działki oraz projektem architektoniczno-budowlanym będzie odpowiedzialny projektant.

Fot. Pixabay

Na razie pracownicy starostwa zajmujący się wydawaniem pozwoleń na budowę nie odczuli ze strony projektantów czy inwestorów większego zainteresowania zmianami wprowadzonymi w prawie. Być może ze względu na to, że ustawodawca dał im cały rok na przygotowanie się do nowości. Przez najbliższe 12 miesięcy można złożyć wniosek z projektem budowlanym „po staremu” lub zdecydować się na obowiązujące od dziś rozwiązanie.

Tak jak do tej pory wszystkie dokumenty trzeba składać w formie papierowej, choć właśnie prowadzone są prace nad cyfryzacją procedur. Według planów już od przyszłego roku ma być możliwe złożenie wniosku o pozwolenie na budowę i niezbędnych dokumentów przez internet, w ten sam sposób inwestor otrzymywałby decyzję od urzędu. Wszystko odbywałoby się przez ePUAP.

Rozwiązałoby to problem pojemności archiwów. Dokumentację dotyczącą pozwolenia na budowę trzeba przechowywać dopóki budynek stoi. W Starostwie Powiatowym w Lubinie takie archiwum zajmuje całą piwnicę i część innego budynku. Przechowywane tu są dokumenty od 2001 roku i część przejętych z innych urzędów dotyczących lat 90.

Jakie jeszcze zaszły zmiany w prawie budowlanym? W nowej ustawie znacznie łatwiej będzie odnaleźć informacje o tym, w jakich przypadkach inwestor może budować bez konieczności uzyskania pozwolenia, na podstawie tylko zgłoszenia budowy lub bez jakichkolwiek formalności. Do tej pory było to rozproszone po wielu artykułach, a niektóre sformułowania budziły wątpliwości interpretacyjne.

– Teraz usystematyzowano to i pokazano wprost te inwestycje. W ten sposób łatwo ustalić, jakie formalności są konieczne dla rozpoczęcia inwestycji – mówi agencji Newseria Biznes Konrad Młynkiewicz, radca prawny, dyrektor Działu Prawa Administracyjnego w Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy. – Jeżeli chodzi o budowy domów jednorodzinnych czy budynków wokół domów, tutaj dużych zmian nie ma. Jedną z nich jest budowa przydomowych tarasów naziemnych. Jest wskazane wprost, że jeżeli nie przekracza on 35 mkw., może być realizowany bez jakichkolwiek formalności budowlanych.

Nowe przepisy budowlane upraszczają też postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych, czyli budynków, które powstały bez wydanego pozwolenia. Warunkiem jest, by od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat. Taka regulacja według założeń ma zachęcić właścicieli do zgłaszania obiektów wzniesionych nielegalnie.

Szczegóły na temat obowiązujących od dzisiaj zmian można znaleźć TUTAJ.

Źródło: redakcja, Newseria


POWIĄZANE ARTYKUŁY