Praca z agencji. Czy warto?

30

Poszukując pracy często oczekujemy pracy na umowę o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, na czas nieokreślony. Jednak znaleźć stałą pracę jest trudno. Z czasem jesteśmy zmuszeni nasze oczekiwania wobec przyszłej pracy zweryfikować. Pracodawcy oferują nam tzw. umowy śmieciowe, w niepełnym wymiarze czasu pracy lub na krótki okres. Zdarza się też, że nie możemy znaleźć nawet pracodawców chcących nas przyjąć do pracy na takich niesatysfakcjonujących nas warunkach. Tymczasem wiele firm wykazuje zainteresowanie pracownikami tymczasowymi. Zatrudnienie pracownika za pośrednictwem agencji pozwala firmom na ominięcie często restrykcyjnych przepisów kodeksu pracy. Korzyść może być obopólna: firmy na tym zyskują, bo bezpośrednim pracodawcą pracownika jest agencja, która jedynie go wypożycza, a my mamy pracę. Może więc warto jednak zastanowić się nad poszukiwaniem pracy za pośrednictwem agencji pracy?

A znaleźć pracę możemy w wielu dziedzinach, bowiem wiele agencji specjalizuje się w obsłudze dużych magazynów, hipermarketów, w budownictwie oraz w bankowości. W ostatnim czasie powstało najwięcej agencji, które oferują usługi pracowników z branży IT.

Co warto zatem wiedzieć o agencjach pracy tymczasowej?
Agencje podlegają weryfikacji przez wiele instytucji państwowych i kontrolnych, a więc te profesjonalne i legalnie działające w Polsce zobowiązane są do posiadania certyfikatu o dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Wykaz zarejestrowanych agencji jest ogólnodostępny w Internecie: www.kraz.praca.gov.pl. Największe agencje są członkami Polskiego Forum HR.

Istotną kwestią jest również sprawdzenie, czy dana agencja posiada aktualne ubezpieczenie, które nie zawiera jedynie polisy OC, ale dodatkowo zawarte w niej klauzule, dotyczące głównie odpowiedzialności pracodawcy z tytułu szkód osób trzecich oraz wypadków przy pracy. Warto wybierać sprawdzone, certyfikowane firmy, które funkcjonują co najmniej rok i wywiązują się terminowo ze zobowiązań wobec innych pracowników tymczasowych. Istotnym źródłem informacji mogą być opinie znajomych, którzy już mieli okazję współpracować z agencją pracy, fora internetowe – w tym przypadku trzeba być ostrożnym w ocenie wiarygodności opinii, a także lokalna prasa.

Agencja nie ma prawa domagać się od poszukującego pracy opłat. W przypadku pracy za granicą, jedynymi kosztami pracownika, którego rekrutuje agencja pracy, mogą być bilety lotnicze/autokarowe, koszt wizy czy też specjalistyczne tłumaczenia dokumentów.

Każdą agencję oraz pracodawcę, który zleca zapotrzebowanie na pracownika tymczasowego, obowiązują przepisy prawne, które głównie określają, że wykonywanie pracy tymczasowej u danego pracodawcy nie może trwać dłużej łącznie niż 18 miesięcy w ciągu 3 lat, a jego wynagrodzenie musi być takie samo, jak wynagradzanie pracownika zatrudnionego bezpośrednio w firmie na analogicznym lub podobnym stanowisku. Nie wolno też powierzać pracownikowi tymczasowemu pracy szczególnie niebezpiecznej w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Pracownik tymczasowy pracuje pod nadzorem i kierownictwem pracodawcy, a agencja pracy pozostaje jedynie jego formalnym pracodawcą, a także odpowiada w pełnej wysokości powstałej szkody osób działających na jej zlecenie. Agencja, jako formalny pracodawca, ma również obowiązek sporządzenia formularza ZUS IWA i karty zdarzenia statystycznego.

Adresy i dane kontaktowe agencji pracy tymczasowej działających w pobliżu naszego miejsca zamieszkania możemy znaleźć na wielu stronach internetowych, takich jak np. www.panoramafirm.pl. A zatem – czy warto? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam…


POWIĄZANE ARTYKUŁY