Praca jest, ale kwalifikacji brak

16

POWIAT. Na koniec sierpnia w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowane były 3643 osoby bezrobotne, w tym 2315 kobiet. Do zasiłku dla bezrobotnych uprawnionych było 547 osób. W stosunku do lipca, liczba bezrobotnych wzrosła o 113.

 

W sierpniu PUP zarejestrował 530 osób, a 417 wyłączył z ewidencji. Spośród osób wyrejestrowanych niemal połowę, tj. 206 osób, stanowiły osoby podejmujące pracę. 161 osób pozbawiono statusu osoby bezrobotnej z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy.

W tym samym okresie pracodawcy zgłosili do lubińskiego urzędu 259 wolnych miejsc pracy. Od dwóch lat systematycznie spada ilość ofert pracy w handlu, wzrasta natomiast ilość wolnych miejsc pracy w budownictwie oraz w zawodach mechanicznych.

Niewielki odsetek ofert skierowany jest do osób niepełnosprawnych, w tym emerytów i rencistów. Tym osobom oferowane są głównie prace proste, związane z ochroną albo prace wymagające technicznego wykształcenia. Jedynie około 3 proc. ogłoszeń umożliwia kandydatom elastyczny dobór czasu lub miejsca pracy, a takie oferty ułatwiają wejście na rynek pracy osobom niepełnosprawnym. Ogłoszenia te zwykle dotyczą mniej stałych form zatrudnienia, jak np. umowy-zlecenia i umowy o dzieło.

Analiza ofert pracy zgłoszonych do PUP w Lubinie wskazuje na fakt, że nie wszystkie zostały zrealizowane. Wynika to głównie z braku dopasowania wymogów określanych w ofertach pracy do posiadanych przez osoby bezrobotne kwalifikacji zawodowych, które często są nieadekwatne do oczekiwań pracodawców.

W ewidencji bezrobotnych i poszukujących pracy, posiadających wykształcenie zawodowe, dużą grupę stanowią osoby z wieloletnią przerwą w wykonywaniu zawodu, nie posiadające znajomości obsługi obecnie stosowanych materiałów i narzędzi oraz wykorzystywanych w pracy maszyn i urządzeń oraz osoby do 25 roku życia, nie posiadające doświadczenia zawodowego.

Głównymi przyczynami odmów podjęcia pracy przez bezrobotnych były: nieodpowiednie godziny pracy, brak dojazdu, brak opieki nad dziećmi (głównie problemy z miejscem w żłobku lub przedszkolu), zły stan zdrowia i brak zainteresowania ofertą. Ze strony pracodawców głównymi przyczynami niezatrudniania skierowanych bezrobotnych były brak: wymaganych kwalifikacji, dyspozycyjności (z powodu sprawowania opieki nad dziećmi lub utrudnionym dojazdem), doświadczenia zawodowego i zainteresowania ofertą osoby skierowanej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY