Zespół Szkół i Placówek Oświatowych odwiedzili pracownicy KGHM Polska Miedź. Z okazji 60-lecia firmy zorganizowane zostały warsztaty, w których wzięli udział uczniowie i nauczyciele.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak wygląda proces wydobycia i przetwarzania miedzi. Zajęcia były zorganizowane tak, aby każdy mógł jak najlepiej z nich skorzystać. Na początku Jan Demczak, prowadzący warsztaty, omówił krótko, jak wygląda praca górnika w kopalni, na dole. Po czym wszyscy otrzymali stroje robocze: fartuchy, okulary ochronne, rękawice i maseczki na usta. Klasy były dzielone na brygady. Omówione zostały zasady obowiązujące przed zjazdem do kopalni oraz zasady BHP. Brygady zjeżdżały na dół do kopalni (przejście przez ciemny tunel z wykorzystaniem kasku na głowie i latarki w ręku), kierując się na swoje stanowiska pracy.
Uczniowie zostali zapoznani z procesem technologicznym, pracami specjalistycznych maszyn, które zostały przywiezione z kopalni i zmontowane, specjalnie na te zajęcia: przesiewanie, transport urobku, mielenie urobku, klasyfikacja otrzymanego produktu, flotacja i zagęszczenie, załadunek koncentratu do huty miedzi.
Na koniec wysłuchano Hymnu Górniczego. Potem każdy z uczestników musiał wykonać skok przez skórę, wyścieloną na podłodze oraz odpowiedzieć na pytania np. jak ma na imię, jakiej jest narodowości? W nagrodę za dobrze wykonane zadanie, każdy z uczestników otrzymał medal, płaskorzeźbę górniczą oraz słodki upominek.
Cała społeczność Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych podkreśla, że to był dobrze spędzony czas. Uczniowie i nauczyciele wiele się dowiedzieli. Wszyscy mają nadzieję, że to nie było ostatnie takie spotkanie.
AUTOR i FOT.: Agnieszka Siudzińska/Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie