Pożar składowiska koło Niemstowa

297

Paliło się składowisko odpadów na terenie byłej żwirowni pod Niemstowem. Ogień zauważono około godziny 18. Na miejscu pracowało kilka zastępów straży pożarnej, którzy opanowali ogień. Wczorajszy pożar jest już kolejnym, który miał miejsce na terenie gminy wiejskiej Lubin. Akcja strażaków trwała prawie cztery godziny.

Kilka minut przed godziną 18 strażacy dostali nieprecyzyjne zgłoszenie. – Usłyszeliśmy, że palą się jakieś śmieci koło Niemstowa – tłumaczy Cezary Olbryś, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.

Zastęp, który udał się na miejsce jako pierwszy, zlokalizował, że paliło się dzikie wysypisko śmieci na powierzchni około 300 metrów kwadratowych. Na miejscu pojawiły się kolejne dwa zastępy ochotniczej straży pożarnej ze Ścinawy oraz Niemstowa.

– Nasze działania polegały na gaszeniu tego wysypiska śmieci. Po wstępnym przygaszeniu, strażacy za pomocą wideł i łopat rozrzucali tlące się resztki i dogaszali wodą. Akcja trwała trzy godziny i 40 minut – relacjonuje Cezary Olbryś.

Nielegalne wysypiska i składowiska odpadów to wciąż duży problem, a pożar w okolicach Niemstowa jest kolejnym na składowisku na terenie gminy wiejskiej Lubin. Czy wójt Tadeusz Kielan zamierza raz na zawsze zlikwidować nielegalne składowiska na terenie swojej gminy?

Wójt Kielan tłumaczy, że liczba dzikich wysypisk sukcesywnie z roku na rok się zmniejsza. – W 2015 roku takich wysypisk mieliśmy ponad 40, w tym roku jest ich 20. Niestety są to duże wysypiska – przyznaje. – Po stwierdzeniu takiego wysypiska musimy podjąć działania administracyjne, zgodne z przepisami, podając m.in. termin usunięcia i konsekwencje w razie braku realizacji – tłumaczy wójt gminy wiejskiej Lubin.

Przypomnijmy, że Starostwo Powiatowe w Lubinie od kilku miesięcy czeka na decyzję wójta gminy wiejskiej Lubin w sprawie tego, kto zlikwiduje nielegalne składowisko w Kłopotowie. Przedstawiciele gminy tłumaczą to skomplikowaną sytuacją prawną składowiska i olbrzymimi kosztami likwidacji tego obiektu.

AUTOR: Agnieszka Jankowska/TV Regionalna.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY