Patriotyczne wiersze, patriotyczne pieśni i piosenki, a wszystko to związane z tematyką powstania warszawskiego – w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie odbył się wieczorek poetycki „Warszawo ma…”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli tej placówki. Wszystko to w ramach projektu edukacyjnego „Powstań! Pokaż, że pamiętasz”, mającego na celu upamiętnienie bohaterów powstania warszawskiego z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia.
W organizację samego wieczorku zaangażowało się około 30 uczniów z klas od czwartej do ósmej, plus wolontariat szkolny. Natomiast jego opracowaniem zajęli się: nauczycielka historii Annę Jędrasik i polonista Maciej Lindmajer. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. rodzice i dziadkowie dzieci.
W ramach projektu placówka przystąpiła również do ogólnopolskiej akcji BohaterON, przeprowadziła zbiórkę pieniędzy dla żyjących powstańców oraz wystawę tematyczną, konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o powstaniu warszawskim. Działania te wpisują się w kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/25.
– Co roku dołączamy do BohaterON-u. Przy tej okazji prowadzimy też lekcje związane z powstaniem warszawskim, czy to na języku polskim, historii czy godziny wychowawczej, Zawsze ten wrzesień, październik i listopad to są te trzy miesiące, w których staramy się tych powstańców upamiętnić – mówi Maciej Lindmajer, nauczyciel języka polskiego w |SP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie.
Zdaniem pedagoga, lepiej gdy uczniowie są bezpośrednio angażowani w organizację imprez, ponieważ lepiej przyswajają wiedzę. – Więcej rzeczy zapada w pamięć, kiedy uczą się wierszy, przygotowują prezentacje, oglądają filmy, a potem mogą zobaczyć swoje osiągnięcia na oficjalnych stronach internetowych – uważa polonista.

Na zakończenie wszelkich działań związanych z projektem szkoła wysyła sprawozdanie do Muzeum Powstania Warszawskiego, będącego organizatorem BohaterOn-u, otrzymując później certyfikat potwierdzający udział w tej akcji. W cały projekcie uczestniczyło około 250 uczniów z klas IV-VIII.
Fot. Tomasz Folta