Powstała aglomeracja w gminie Rudna

29

Kolejne gminy tworzą na swoich terenach aglomeracje, żeby lepiej chronić środowisko. W naszym powiecie najwcześniej, bo już w 2005 roku powstała aglomeracja w Ścinawie. Dziesięć lat później podobny twór powstał w Lubinie. Teraz dołączyła do nich Rudna.

0d090e778712f39b8928de83de2be7b7

Obecnie gmina Rudna może poszczycić się wysokim, niemal stuprocentowym poziomem skanalizowania i zwodociągowania. Niedawno zmodernizowana oczyszczalnia ma dużą przepustowość, ale utworzenie aglomeracji otwiera gminie nowe drzwi do rozwoju.

– Wyznaczyliśmy aglomerację, żeby znaleźć się w Krajowym programie oczyszczania ścieków komunalnych. Tylko w ten sposób możemy starać się o środki finansowe na remonty i modernizację. Tą decyzją wybiegamy trochę w przyszłość, ale przecież stale przybywa nam mieszkańców, gmina musi się rozwijać i rozbudowywać – mówi Halina Wyborska, rzecznik wójta gminy Rudna.

Aglomeracja oznacza, że ścieki komunalne zagospodarowane będą w ramach wspólnego systemu. W skład aglomeracji wchodzą poza Rudną: Brodów, Bytków Gwizdanów, Stara Rudna i Wysokie. Daje to 23,475 km sieci kanalizacyjnej (w tym prawie 10 km sieci sanitarnej tłocznej), do której podłączonych jest 2659 mieszkańców. Z upływem czasu będą do niej włączane kolejne miejscowości.

Przystępując do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się ograniczyć zrzuty niedostatecznie oczyszczanych ścieków komunalnych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ cały obszar Polski, ze względu na jego położenie w 99,7 proc. w zlewisku Morza Bałtyckiego, jest obszarem wrażliwym na eutrofizację. Zachodzi ona wtedy, gdy do zbiorników wodnych dostaje się zbyt dużo substancji odżywczych, co prowadzi do zmian właściwości wody: zabarwienia i zapachu, mętności, dużych wahaniach stężenia tlenu i odczynu pH. Jest to przyczyną wymierania zwierząt, zwłaszcza ryb, a także wypłycania i zarastania zbiorników.


POWIĄZANE ARTYKUŁY