LUBIN. Rusza reorganizacja placówek oświatowych w powiecie. – Celem jest stworzenie efektywnie funkcjonującego szkolnictwa ponadgimnazjalnego – przypomniał Andrzej Pudełko, szef powołanej przez starostę komisji, która miała wskazać kierunki koniecznych zmian. Teraz dokumenty wnikliwie oceni zarząd, ale pierwsza decyzja już zapadła i dotyczy likwidacji Powiatowego Centrum Edukacji.
Rozpoczęcie procedur, związanych z likwidacją PCE, znalazło się też w przygotowanym przez komisję harmonogramie restrukturyzacji oświaty w powiecie. Centrum przy ulicy Szpakowej i istniejący tam Ośrodek Doradztwa Metodycznego Nauczycieli będzie działać do końca tego roku szkolnego. Później jego zadania przejmą m.in. szkoły, MDK i i filia Dolnośląskiego Oddziału Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy.
– Wszystkie zadania, jakie realizuje w tej chwili PCE, będą w dalszym ciągu prowadzone, więc rozwiązanie placówki nie wpłynie negatywnie na pracę szkół w zakresie, o jakich mówi Karta Nauczyciela – zapewnia starosta Tadeusz Kielan. – Likwidacja PCE przyczyni się natomiast do obniżenia kosztów utrzymywania administracji powiatu.
Obecnie w Centrum pracuje sześciu nauczycieli-doradców metodycznych (którzy są zatrudnieni na dwóch etatach do końca czerwca br.) i ośmioro pracowników administracyjnych (na siedmiu etatach). Na terenie PCE siedzibę ma też filia Biblioteki Pedagogicznej. Powiat lubiński prowadzi ją na mocy porozumienia z samorządem województwa. Po zmianach biblioteka prawdopodobnie „wróci” do marszałka.
Niewykluczone, że pomieszczenia zajmowane dziś przez PCE zajmie Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna, której w budynku przy ul. Kopernika już za ciasno. – Jeżeli tak będzie, to wówczas poradnia zajmie cały moduł budynku Zespołu Szkół nr 2, łącznie z piętrem – przyznał starosta.
Decyzję zarządu musi zaaprobować Rada Powiatu. Projekt uchwały w tej sprawie trafi na najbliższe posiedzenie, 11 lutego.