Potrzebujesz pomocy? Jesteśmy!

108

przemoc.jpgDziałalność lubińskiego MOPiWTU większości mieszkańców kojarzy się jedynie z przyjmowaniem nietrzeźwych bądź będących pod wpływem narkotyków. Tymczasem aktywność Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień jest dużo szersza. Potrzebujesz pomocy? Jesteśmy.

– Ośrodek zajmuje się dwiema sferami działalności- profilaktyką i terapią- tłumaczy Krzysztof Tkaczyk, dyrektor lubińskiego MOPiWTU. – Proporcje tych dwóch obszarów zmieniają się w czasie, jednak obie są priorytetowymi celami naszej placówki.

Profilaktyka skierowana jest głównie do młodych ludzi.- Ryzyko uzależnienia czy współuzależnienia dotyczy wszystkich, jednak najbardziej narażona jest młodzież- dodaje Dyrektor.

Działania profilaktyczne mają na celu uchronienie młodych ludzi przed uzależnieniem alkoholowym lub narkotykowym. W tym celu organizowane są spotkania w szkołach, programy profilaktyczne, a raz do roku spektakle profilaktyczne. Działania te mają też przeciwdziałać przemocy w rodzinie. – Pomagamy indywidualnym osobom, które zgłaszają się do nas po pomoc bądź organizujemy grupy wsparcia, w których uczestniczą dzieci z domów z problemami uzależnienia bądź dla współuzależnionych kobiet- mówi Dyrektor.

MOPiWTU pomaga też bezpośrednio osobom uzależnionym, które uczestniczą w terapiach. – W tego typu terapiach biorą udział nie tylko osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków- wyjaśnia Dyrektor. – Zgłaszają się też do nas sprawcy przemocy w rodzinie, czy osoby uzależnione od sexu czy hazardu, dla których również organizujemy spotkania terapeutyczne.

O szerokim zakresie działalności ośrodka wie niewielu mieszkańców. – Dotychczas działalność MOPiWTU kojarzyła mi się jedynie z alkoholikami, którzy byli tam przewożeni przez policję- przyznaje Aleksandra Kozieł. – Nie wiedziałam o innych działaniach. Podobnego zdania jest Krzysztof Kowalewicz- Nigdy nawet nie pomyślałem, o tym, że do ośrodka można zgłaszać się problemami innymi niż alkoholizm i narkomania.

MOPiWTU aktywnie współpracuje też z lubińską policją. – Nasza współpraca układa się bardzo pomyślnie- wyjaśnia Elwira Zboińska, oficer prasowy KPP. – Dzięki temu osoby doświadczające przemocy domowej bądź borykające się z wszelkimi innymi problemami bardzo szybko otrzymują pomoc. 

Lubińscy policjanci jak i działacze MOPiWTU zgodnie przyznają, że niezwykle ważne jest uświadomienie  mieszkańcom, że  w przypadku, kiedy dzieje im się krzywda, zawsze mogą zgłosić się do MOPiWTU, gdzie uzyskają doraźna pomoc.

Siedziba ośrodka znajduje się w Lubinie przy ulicy Parkowej 1. kontakt pod numerem telefonu: 076 724 99 80.

MS

R E K L A M A
kapitalni_lubin.jpg


POWIĄZANE ARTYKUŁY