Poszukują młodych specjalistów od internetu

14

IlustracjaDM3.jpg2391 drużyn, czyli 9564 uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zgłosiło się do tej pory do Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie. Lubin reprezentować będzie 15 drużyn. Na konkurs wciąż można się zgłaszać, ponieważ organizatorzy ze względu na duże zainteresowanie imprezą zdecydowali się przedłużyć termin przyjmowania zgłoszeń.

– Drużyny, które chciałyby się jeszcze zgłosić do olimpiady, mają na to czas do 27 lutego. Nie wykluczamy jednak, że damy wszystkim kilka dodatkowych dni i przyjmowanie zgłoszeń zakończymy dopiero 29 lutego – wyjaśnia Marta Pietranik, rzecznik prasowy Telefonii Dialog, organizatora olimpiady. – Zeszłoroczna, pierwsza edycja konkursu cieszyła bardzo dużym powodzeniem, choć brali w niej udział tylko uczniowie z Dolnego Śląska. Wtedy najwięcej osób zgłosiło się przez kilka ostatnich dni. W tym roku jest podobnie.

Olimpiada Wiedzy o Internecie, której pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, była projektem nowatorskim. Jak podkreślają organizatorzy, wtedy nie wiedzieli, czego się spodziewać. W tym roku są już przygotowani na dużą liczbę uczestników i nieco zmienili formułę imprezy.

– W 2007 roku odbyły się właściwie 4 oddzielne konkursy: olimpiada indywidualna, osobno dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, oraz konkurs drużynowy, również w kategoriach gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne – wyjaśnia Marta Pietranik. – W tym roku zdecydowaliśmy się przeprowadzić tylko konkurs drużynowy, ponieważ on sprawdził się najlepiej i był najbardziej emocjonujący. Rozegrany zostanie w dwóch kategoriach: dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Z Lubina do olimpiady zgłosiło się 15 drużyn, m.in. z Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 1, I Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Salezjańskiego, Technikum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2. Na liście pojawiło się także Gimnazjum Publiczne ze Ścinawy.

W skład każdej drużyny wchodzą cztery osoby oraz opiekun nauczyciel. Uczestnicy będą rozwiązywać testy, które przygotowali eksperci z Politechniki Wrocławskiej. Olimpiada ma kilka etapów. W marcu rozegrane zostaną dwa etapy testów on-line – okręgowy i wojewódzki. Z każdego województwa 20 najlepszych drużyn (10 gimnazjalnych i 10 ponadgimnazjalnych) pojedzie na ogólnopolski półfinał rozgrywany na żywo, zwany Meczem Mastersów. Młodzież na komputerach podłączonych do internetu wykona zadania, testy, konkurencje na czas i zabawy.

Finał olimpiady odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu. Do tego ostatniego meczu przejdą 32 drużyn gimnazjalne i 32 ze szkół ponadgimnazjalnych, wyłonione podczas Meczów Mastersów.

Nagrodą główną w olimpiadzie jest wyjazd do kolebki internetu – Doliny Krzemowej w Kalifornii. Na wycieczkę pojadą zdobywcy pierwszych miejsc wraz z nauczycielami oraz jedna wylosowana drużyna szczęśliwców (z tych biorących udział w finale).

MRT

Fot. www.dialnetmasters.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY