Każdego roku w Polsce ginie bez wieści kilkanaście tysięcy osób. Ich odnalezienie to żmudna praca, która nie zawsze kończy się sukcesem. Od wczoraj policja uruchomiła specjalne serwisy mające w jednym miejscu zgromadzić dane osób zaginionych. Pod adresami www.poszukiwani.policja.pl i www.zaginieni.policja.pl każdy może sprawdzić czy konkretna osoba jest poszukiwana przez policję ze względu na zaginięcie, a nawet popełnione przestępstwo.
W serwisach umieszczono dane prawie dwóch tysięcy osób poszukiwanych przez policję i ponad 200 osób zaginionych. Na ich publikację zgodę musiał wcześniej wydać sąd lub prokuratura.Oprócz zdjęć, imion i nazwisk, a także m.in. informacji o pseudonimach, rysopisach, płci, wieku, rodzaju przestępstw, za jakie dana osoba jest poszukiwana, w serwisach znajdują się też dane jednostek prowadzących poszukiwania.
– Dane zamieszczane w serwisach są pobierane z KSIP-u, czyli Krajowego Systemu Informacyjnego Policji – wyjaśnia Jan Pociecha, oficer prasowy lubińskiej policji. – Raz dziennie baza jest aktualizowana. Każdy policjant wprowadzający informację o osobie poszukiwanej lub zaginionej sprawdza, czy jest zgoda na opublikowanie jej danych. Jeżeli tak, system automatycznie generuje listę osób, które są w zainteresowaniu policji – tłumaczy st. asp. Pociecha.
Baza ta jest cały czas sukcesywnie uzupełniana nowymi nazwiskami, tak by możliwie jak najszybciej znalazły się w niej wszystkie osoby poszukiwane listami gończymi oraz osoby zaginione.
Policja planuje już rozbudowę portalu poszukiwani.policja.pl, w którym – dla potrzeb użytkownika portalu – zapewniona zostanie bezpośrednia identyfikacja jednostki poszukującej (dane teleadresowe).
Fot. policja.pl