Zajęcia terapeutyczne, konsultacje, poradnictwo zawodowe oraz kursy specjalistyczne – na to wszystko Powiatowe Centrum Opieki i Wychowania w Lubinie pozyskało ponad pół miliona złotych z Unii Europejskiej dla swoich podopiecznych. Lubińskim projektem „Czym skorupka za młodu” objęci zostaną wychowankowie byłych domów dziecka.

PCOiW w Lubinie pozyskało prawie 570 tys. zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. I znalazło się w gronie piętnastu dolnośląskich instytucji, które otrzymały pieniądze na udzielenie pomocy rodzinom przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz dzieciom przebywających w pieczy zastępczej.
Lubińska placówka dzięki dotacji będzie mogła pomóc dzieciom z dawnych domów dziecka zniwelować deficyty rozwojowe, emocjonalne, ograniczyć skutki często dramatycznych przeżyć związanych z utratą rodziny oraz wskazać i nauczyć prawidłowych postaw społecznych, czyli po prostu przygotować je do życia w społeczeństwie. Za te pieniądze zorganizowane zostaną zajęcia terapeutyczne, pogadanki i konsultacje m.in. z zakresu dietetyki, poradnictwa zawodowego oraz kursy specjalistyczne.
– Projekt Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Lubinie zatytułowany został „Czym skorupka za młodu”, ponieważ wartości i nawyki, jakie uda nam się zaszczepić w serca i umysły naszych wychowanków zaprocentują w przyszłości prawidłowymi postawami osób dorosłych – mówi Alicja Przystupa, dyrektor Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania.
W ramach projektu opieką objętych zostanie 35 wychowanków w grupach do 15. roku życia oraz starszych.
Warto wspomnieć, że w tej chwili PCOiW w Lubinie sprawuje opiekę nad około 40 wychowankami.
Oprócz przekazania dotacji na wsparcie pieczy zastępczej (wspomniane piętnaście instytucji), województwo dolnośląskie przeznaczyły również sporą sumę pieniędzy na mieszkania chronione i treningowe, które powstaną między innymi w sąsiedniej Legnicy. W sumie wsparciem objętych zostanie tysiąc dzieci i pięciuset rodziców oraz opiekunów, w tym rodziców zastępczych.
– Pomoc adresujemy do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które z różnych przyczyn na przykład z powodu wieku, choroby, nieporadności życiowej, niedostosowania społecznego – nie mogą lub nie potrafią poradzić sobie z samodzielną egzystencją. Na konkretną pomoc przeznaczamy blisko 25 mln zł – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.