Ponad 70 procent zdało maturę, a w I LO wszyscy!

4080

Prawie 90 procent maturzystów z liceów i ponad połowa absolwentów techników z powiatu lubińskiego może odsapnąć z ulgą. Wszyscy oni zdali maturę. Pozostałych czeka poprawka, niektórych jeszcze w sierpniu. W I LO w Lubinie nikt nie musi się jednak o to martwić, tu maturę zdali wszyscy.

Michał Stępkowski i Mateusz Pisek

Dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna, a także wszystkie Okręgowe Komisje Egzaminacyjne opublikowały wyniki tegorocznych matur.

W całej Polsce maturę zdało 80,5 proc. uczniów, którzy do niej podeszli. 12,9 proc. w sierpniu czeka poprawka – to osoby, które nie zdały z jednego przedmiotu. Zaś 6,6 proc. w ogóle nie zdało (przepadli na co najmniej dwóch przedmiotach).

Maturzyści z powiatu lubińskiego wypadli nieco poniżej średniej krajowej. Egzamin dojrzałości zdało tutaj 75,2 proc. uczniów. Znacznie lepiej poradzili sobie u nas licealiści – 87,9 proc. zdało maturę, podczas gdy w technikach egzamin pozytywnie zakończył się tylko dla 56,2 proc. młodych. Zresztą w całej Polsce tendencja była podobna: w kraju zdało 86,4 proc. absolwentów liceów i 70,5 proc. techników.

W powiecie lubińskim do matury podeszło w tym roku 721 osób (431 licealistów, 290 absolwentów techników). Zdało ją 542 z nich (379 licealistów i 163 absolwentów techników).

Julia Truszkowska

Ci, którzy dziś pojawili się w I Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie, by odebrać swoje świadectwo dojrzałości, wychodzili stąd z uśmiechem.

– Myślę, że jest ok – śmieje się Julia Truszkowska z klasy humanistycznej. Bałam się, że nie zdam polskiego, bo był naprawdę trudny, ale jest w porządku – przyznaje, dodając, że wybiera się na studia prawnicze.

Również jej rówieśnicy z klasy matematyczno-fizycznej Michał Stępkowski i Mateusz Pisek, których spotkaliśmy na szkolnym korytarzu, są zadowoleni.

– Bardzo dobrze – podsumowuje swoje wyniki Michał. – Najlepiej mi poszło z matematyki na poziomie podstawowym. Wiedziałem, że jest dobrze, bo sprawdzałem wyniki – mówi, dodając, że chciałby studiować na politechnice, choć jeszcze nie określa dokładnie gdzie.

Właśnie z matematyką najlepiej poradził sobie też jego kolega z klasy Mateusz.

– Obawiałem się matematyki rozszerzonej, ale wydaje mi się, że nie jest najgorzej – śmieje się chłopak. – Co dalej? Studia. Myślałem o Wrocławiu i Uniwersytecie Przyrodniczym. Muszę jeszcze przeliczyć punkty i zobaczymy, jak dalej z rekrutacją pójdzie – dodaje.

Teraz absolwenci I LO mogą cieszyć się wakacjami. Tutaj wszyscy zdali maturę.

Zdjęcie ilustracyjne

– Pierwszy raz od kilku lat mamy stuprocentowy wynik od razu w pierwszym podejściu. Nie ma żadnej poprawki – mówi z satysfakcją dyrektor pierwszego Józef Marciniszyn. – Na 164 uczniów zdających wszyscy zdali maturę. Mało tego, wyniki są lepsze niż w ubiegłym roku, bo na przykład średnia z matematyki to 80 procent, średnia z języka angielskiego 92,7 – mówimy o poziomie podstawowym, na rozszerzonym wyniki są równie wysokie – dodaje.

Jedynka ma się czym pochwalić, bo aż 14 zdających matematykę na poziomie podstawowym osiągnęło stuprocentowy wynik, do tego są dwie setki na rozszerzonym. 39 uczniów zdających język angielski osiągnęło stuprocentowy wynik na poziomie podstawowym oraz dwie osoby na rozszerzonym.

– Myślę, że kilku medyków też nam w tym roku przybędzie, bo wyniki z biologii i chemii są na poziomie powyżej 90 procent. Są to uczniowie, którzy mają dobre wyniki i z matematyki, i z biologi, i chemii, więc przypuszczam, że będą mogli sobie wybrać, gdzie chcą studiować – wylicza dyrektor Marciniszyn. – Myślę, że i ci którzy wybierają się na kierunki ścisłe też, bo wyniki są niezłe. Z fizyki 85 proc. to już jest bardzo dobry wynik, a takich jest kilka. Zresztą uczniów zdających rozszerzone przedmioty, typu geografia fizyka biologia chemia było wielu w tym roku. A jako ciekawostkę powiem, że rozszerzony angielski zdawały u nas 162 osoby, czyli tylko dwie zdawały inny język albo nie podjęły trudu rozszerzonego egzaminu z angielskiego. A średnia tego egzaminu to 73 procent. Gratuluję uczniom, którzy podjęli taki duży trud, znieśli te emocje, które nam towarzyszyły przed maturą, a jednocześnie gratuluję nauczycielom, że tak doskonale ich przygotowali i byli ich przewodnikami w tym labiryncie wiedzy, którą chyba dobrze posiedli – dodaje dyrektor I LO.

Józef Marciniszyn, dyrektor I LO

W II LO w Lubinie nie było już tak idealnie, ale też całkiem nieźle. Tu zdały 143 osoby, dwie czekają poprawki – jedną z egzaminu ustnego, drugą pisemnego. Było też kilku uczniów, którzy osiągnęli stuprocentowe wyniki na maturze: z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, z matematyki na poziomie rozszerzonym i podstawowym oraz z angielskiego na poziomie rozszerzonym i podstawowym.

W Liceum Salezjańskim do matury podeszło 61 osób. Egzamin dojrzałości zdało 49, 8 czeka poprawka w sierpniu, a 4 w ogóle nie zdały.

W Technikum TEB Edukacja w Lubinie maturę zdało 60 procent uczniów – podeszło do niej 12 osób, zdało 7 absolwentów, a dwie osoby będą miały poprawkę w sierpniu.

Szczegółowe wyniki matur z poszczególnych szkół z powiatu lubińskiego podamy za kilka dni, gdy opublikuje je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna z Wrocławia.