Nieprawidłowo zaparkowane auta – właśnie to najczęściej zgłaszają mieszkańcy powiatu lubińskiego policji poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. W sumie w ubiegłym roku przyjęto w ten sposób 3243 zgłoszenia, z których funkcjonariusze potwierdzili ponad 41 procent.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od października 2016 r. Każdy może poprzez nią zgłosić różne niebezpieczne sytuacje. Policjanci później po kolei weryfikują i kontrolują miejsca wskazane w ten sposób przez mieszkańców.
W 2024 r. z tej mapy w powiecie lubińskim skorzystano 3243 razy. Najwięcej zgłoszeń, bo aż 2285 dotyczyło zagrożeń związanych z ruchem drogowym.
– Do najczęściej nanoszonych zgłoszeń należało nieprawidłowe parkowanie (1406 zgłoszeń), przekraczanie dozwolonej prędkości (629 zgłoszeń) oraz niewłaściwa infrastruktura drogowa (189 zgłoszeń). Na podkreślenie zasługuje fakt, że ponad 60 procent tych zgłoszeń zostało przez lubińskich policjantów potwierdzone – mówi asp. szt. Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Ponadto mieszkańcy zaznaczali na mapie takie zagrożenia, jak spożywanie alkoholu w miejscach publicznych (712 zgłoszeń), grupowanie się młodzieży zagrożonej demoralizacją (59 zgłoszeń) oraz akty wandalizmu (34 zgłoszenia). Jednak aż 672 z tych zgłoszeń uznane zostały za żart lub pomyłkę.
Korzystanie z mapy jest bardzo proste. Można to zrobić poprzez stronę internetową lub aplikację.
– Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to swoista interaktywna platforma wymiany informacji między obywatelami a policjantami. Umożliwia mieszkańcom sygnalizowanie funkcjonariuszom miejsc, które uważają za niebezpieczne. Informacje dodawane przez użytkowników trafiają systemu, a następnie są weryfikowane przez policjantów. Zgłoszenia nanosić można za pośrednictwem mapy w wielu kategoriach takich jak m.in. akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, żebractwo czy kłusownictwo. Każdy może przekazać policji informacje o potencjalnych zagrożeniach, a także sprawdzić, co dzieje się w jego okolicy – dodaje asp. szt. Pawlik.
Jednocześnie policjanci przypominają, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji pilnych, które potrzebują natychmiastowej reakcji W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerem alarmowym 112.