Pomóż mi!

130

Jeżeli jesteś osoba doznającą przemocy i boisz się mówić o tym, co się dzieje w Twoim domu, użyj międzynarodowego gestu „POMÓŻ MI”, którym bez użycia słów zakomunikujesz, że potrzebujesz pomocy – zachęca Ośrodek Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie.

Pokaż go, nie wstydź się! Nie daj się dalej krzywdzić!

Znak „POMÓŻ MI” jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy osobą doznającą przemocy. Znak ,,POMÓŻ MI”,’’ to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w internecie. To prosty gest ręką, którego można dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie, czy też podczas rozmowy video.

Jak wykonać znak „POMÓŻ MI” ?

  1. Pokaż otwartą dłoń.

  2. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

  3. Złóż dłoń w pięść.

Co zrobić jeśli zobaczymy taki znak?

Jeżeli zobaczysz gest „POMÓŻ MI” skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, oraz poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła o pomoc.

Możesz również skontaktować się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej PCPR w Lubinie telefonicznie nr 76 847 96 91, e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl lub poprzez poradnictwo on-line interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl.

Nie bądź obojętny! Masz obowiązek reagować!