Będzie można bezpłatnie zasięgnąć porad prawników i psychologów. Na spotkania zapraszają także policjanci. Dziś rozpoczął się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Został on zorganizowany w Polsce po raz czternasty.
– Akcja ta, jak co roku, jest podejmowana, by zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz przypomnieć o potrzebie ochrony interesów pokrzywdzonych, a także o konieczności niesienia im pomocy. Założeniem akcji jest to, aby każdy mógł uzyskać informację na temat uprawnień przysługujących pokrzywdzonemu lub o sposobie załatwienia swojej sprawy – mówi Liliana Łukasiewicz z Prokuratury Okręgowej w Legnicy.
Prokuratorzy będą dyżurować i bezpłatnie udzielać porad zarówno w Legnicy, jak i w rejonowych oddziałach, czyli także w Lubinie. Można z nimi porozmawiać od poniedziałku do piątku (24-28 lutego) w godzinach urzędowania. W sobotę, 1 marca, dyżury pełnione będą w ośrodkach pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.
– Grafiki dyżurów z podaniem numeru pokoju prokuratora dyżurnego zostaną umieszczone w widocznym miejscu na tablicy informacyjnej każdej prokuratury. Na tablicach informacyjnych znajdą się również wykazy organizacji pozarządowych zajmujących się niesieniem pomocy ofiarom przestępstw na naszym terenie – informuje Liliana Łukasiewicz.
Specjalne dyżury dla ofiar przestępstw przygotowali również lubińscy policjanci. – Na zainteresowanych będziemy czekać w budynku Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, przy ulicy Kilińskiego 10a, pokój 036. Dyżur będzie trwał od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, natomiast w sobotę w godzinach 10-13 – mówi aspirant Sylwia Serafin z lubińskiej policji. – Od godziny 15.30 dyżury będą pełnić policjanci: poniedziałek, środa i czwartek pokój nr 43, wtorek pokój nr 46 i piątek pokój nr 41 – dodaje.
W tym tygodniu można także skorzystać z bezpłatnej porady psychologa. Lista ośrodków i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl . W naszym rejonie takim ośrodkiem jest OPOPP Stowarzyszenie Pomocy Akson, przy ul. Bora-Komorowskiego 31 we Wrocławiu. Osoby zainteresowane mogą telefonicznie umówić się na wizytę u specjalisty: psychologa, prawnika. Numer telefonu to: 71 352 94 03.
Tydzień Ofiar Przestępstw to ogólnopolska akcja informacyjna związana z obchodzonym 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Idea obchodów zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Ważne informacje można znaleźć na stronach:
www.porozumienie.niebieskalinia.pl
www.pokrzywdzeni.gov.pl
www.ms.gov.pl