Od dziś przez kilka najbliższych dni Polacy mogą korzystać z bezpłatnych porad prawnych lub psychologicznych. W całym kraju sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy i organizacje pozarządowe pełnią specjalne dyżury, czekając na tych, którzy padli ofiarą przestępstwa.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to akcja, którą od 23 lat organizuje Ministerstwo Sprawiedliwości, żeby zwrócić uwagę na prawa i potrzeby ofiar przestępstw, a także ułatwić im otrzymanie należytego wsparcia. Jej idea wiąże się też z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
Osoby, które doznały krzywdy, mogą między innymi skorzystać z bezpłatnej porady prawnej prokuratorów, asesorów i asystentów prokuratorów – zarówno telefonicznie, jak i podczas spotkania.
W prokuraturach okręgu legnickiego takie dyżury potrwają do 24 lutego, w godzinach 8 – 14. W Prokuraturze Okręgowej w Legnicy na pytania mieszkańców naszego regionu czekają:
- 20 lutego – Anna Dziuba, asystent prokuratora, tel. 76 72 31 202
- 21 lutego – Anna Jabłońska, starszy asystent prokuratora, tel. 76 72 31 168
- 22 lutego – Artur Błoński, asystent prokuratora, tel. 76 72 31 205
- 23 lutego – Ewelina Wojtachnio, asystent prokuratora, tel. 76 72 31 136
- 24 lutego Paweł Wierdak, asystent prokuratora, tel. 76 72 31 174.
Oprócz tego można się kontaktować z Prokuraturą Rejonową w Lubinie, pod nr. tel. 76 72 31 250.
Do akcji dołączył także Ośrodek Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie. Placówka zachęca osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy do bezpośredniego odwiedzenia siedziby przy ul. Składowej 3.Z bezpłatnych porad można także skorzystać, dzwoniąc pod nr 76 847 96 91, wysyłając zapytanie na adres e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl lub poprzez poradnictwo on-line: interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl.
– Czasami może nam się wydawać, że osoba z najbliższego nam otoczenia ma szczęśliwe, spokojne życie, a tymczasem za jej drzwiami rozgrywać się może rodzinny dramat. Każdy ma prawo do pomocy – uważa Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.
Wzorem lat ubiegłych do akcji włączyli się także lubińscy policjanci, którzy są do dyspozycji osób chcących zmienić coś w swoim życiu w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. – W tych dniach każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się do jednostki i skorzystać z fachowej pomocy policjantów np. z wydziału dochodzeniowo-śledczego bądź dzielnicowego oraz dowiedzieć się więcej o swoich prawach – mówi aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP w Lubinie.
Rzeczniczka informuje również, że w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje „Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie” o numerze: 800 120 226, a na terenie Dolnego Śląska pomoc można uzyskać pod nr telefonu 47 871 37 72 w godz. od 8 do 12 lub całodobowo w każdej dowolnej jednostce policji.