Strata dziecka to chyba najgorsza tragedia, jaka może dotknąć rodziców. Pogrążeni w żałobie, często mocno zagubieni, nie bardzo wiedzą, gdzie kierować swoje kroki po opuszczeniu szpitala. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina, jakie formy pomocy przysługują rodzicom, którzy utracili dziecko.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami na każdym etapie rozwiązania ciąży rodzice mogą pochować dziecko nienarodzone, które zmarło w łonie mamy. Jeżeli jest możliwość określenia płci dziecka, rodzice mogą w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymać akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Przysługuje im zasiłek pogrzebowy na pochowanie dziecka, mamie przysługuje także zasiłek oraz urlop macierzyński. Te urlop macierzyński jest skrócony, okres jest ustalany w siedzibie ZUS – wylicza Beata Lejczak-Wawrynowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie.
Jeżeli w wyniku poronienia określenie płci dziecka jest niemożliwe, rodzice na własny koszt mogą wykonać badania genetyczne i określić płeć dziecka. – Wówczas również otrzymają w Urzędzie Stanu Cywilnego akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Wówczas procedura pochówku jest podobna – tłumaczy dyrektor MOPS.
W sytuacji, gdy rodzice nie określą płci, mogą pochować dziecko na własny koszt. Natomiast, jeśli rodzice – z różnych powodów – nie chcą się zająć pochówkiem, na koszt gminy miejskiej Lubin zajmuje się tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
– Od 2020 roku mamy zbiorową mogiłę dzieci nienarodzonych. Mieści się ona na starym cmentarzu, zaraz przy wejściu, po prawej stronie od bramy głównej. Pochówki odbywają się dwa razy do roku, organizujemy je na mocy porozumienia ze szpitalem oraz Gminą Miejską Lubin. Od 2020 roku pochowaliśmy 80 dzieci w zbiorowej mogile. To dzieci, których rodzice nie podjęli decyzji o samodzielnym pochówku. Ta mogiła to miejsce, gdzie mogą przyjść, zapalić znicz i pomodlić się za dziecko – dodaje Beata Lejczak-Wawrynowicz.
Należy pamiętać, że rodzicom przysługuje też darmowa pomoc psychologiczna. W pierwszej kolejności można ją otrzymać w szpitalu. Taką pomoc zapewnia także MOPS, specjalista psychologii ma swoją siedzibę przy II LO, wystarczy tam zadzwonić i umówić się za wizytę (telefon kontaktowy: 76 847 63 55, w godzinach od 7.30 do 15.30). Na takie wsparcie może liczyć zarówno mama, jak i tata. Z pomocą przychodzi także Fundacja Centrum Psychoonkologii Vivre, która mieści się w byłym pałacyku ślubów – tam rodzice także uzyskają bezpłatną pomoc psychologiczną.