LUBIN/POLSKA. – Wiele osób odpowiada na oferty pracy za granicą z przeświadczeniem, że czeka ich nowe lepsze życie, lecz niestety na miejscu często zastają sytuacje, które od atrakcyjnej oferty znacznie odbiegają – ostrzega przed zbytnią łatwowiernością starszy sierżant Karolina Hawrylciów z lubińskiej policji, która przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczna praca”.
Wyjazd bez przygotowania, nie sprawdzenie pracodawcy, oddanie przewoźnikowi lub pracodawcy dokumentów, to tylko niektóre podstawowe błędy, jakie popełniają osoby zwabione szybkim i łatwym zarobkiem. Wyjeżdżając do pracy za granicę każdy powinien przestrzegać pewnych zasad, aby nie zostać oszukanym.
– Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych: www.bezpiecznapraca.eu oraz www.zaginieni.pl . Można tam znaleźć cenne i szczegółowe informacje na temat naszej kampanii, a także wiele innych, jak choćby wykaz zarejestrowanych agencji pracy w Polsce. Wiedza ta i odpowiednie przygotowanie wyjazdu może uchronić wiele osób przed staniem się ofiarą przestępców – dodaje Karolina Hawrylciów.
O tym, jak przygotować się do wyjazdu za granicę, lubińskie policjantki z wydziału prewencji opowiadały już między innymi uczniom z miejskich szkół. – 9 czerwca rozpoczęły cykliczne spotkania z młodzieżą pod nazwą „Obejrzałem problem” wspólnie z kinem Helios w Lubinie. Właśnie na pierwszym spotkaniu, na którym udało się zebrać grupę 700 uczniów, poruszony został problem wakacyjnych wyjazdów zarobkowych, popularnych wśród młodzieży uczącej się. Uczniowie mogli obejrzeć film o tematyce uprowadzeń, a wcześniej usłyszeć policyjne przestrogi – mówi Karolina Hawrylciów.
Kampanię „Bezpieczna praca” zorganizowała Fundacja Itaka, a honorowym patronatem objęli ją minister pracy i polityki oraz komendant główny policji.