Póki lotka w grze, czyli najlepsi badmintoniści w Lubinie

526

Prawie stu zawodników i zawodniczek z 12 miast uczestniczy w Dolnośląskich Mistrzostwach w Badmintonie dla osób z niepełnosprawnością, które po raz pierwszy zorganizowano w Lubinie. Prócz zaciętej rywalizacji sportowej młodzi adepci tej dyscypliny mają okazję lepiej się poznać i spędzić czas w miłej atmosferze.

Oprócz 10-osobowej reprezentacji gospodarzy, czyli podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubinie, w zmaganiach w hali sportowej przy ul. Jana Pawła II biorą udział również uczniowie i uczennice podobnych placówek ze Złotoryi, Bolesławca, Głogowa, Jeleniej Góry, Polanicy Zdroju, Kłodzka, Legnicy, Jawora, Środy Śląskiej, Oławy i Wrocławia.

– Bardzo nas cieszy wysoka frekwencja, bo wszystkie zaproszone placówki do nas dziś dotarły. Dla startujących sam udział jest wyróżnieniem, ponieważ z każdego ośrodka, który liczy od 100 do 200 osób, wybrani zostali najlepsi gracze. Jednak najważniejsza jest integracja i dobra zabawa w duchu fair play. Wszyscy goście są pozytywnie zaskoczeni atmosferą i całą organizacją zawodów – mówi Łukasz Nowicki, dyrektor SOSzW w Lubinie.

Łukasz Nowicki, dyrektor SOSzW w Lubinie

– Nasze miasto ma tradycje związane z tym sportem, w dużej mierze dzięki panu Markowi Zawadce, który zaszczepił ten pomysł. Natomiast Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ma doświadczenie w organizowaniu różnych zawodów, czy to wojewódzkich czy krajowych. Idea organizacji tych mistrzostw narodziła się we wrześniu zeszłego roku i spotkała się z akceptacją – dodaje.

Rywalizacja toczy się w dwóch kategoriach: męskiej i żeńskiej. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwają profesjonalni sędziowie, a meczom przyglądają się również przedstawicieli Dolnośląskiego Związku Badmintona. Jednym ze współorganizatorów wydarzenia jest Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie.

– Całe życie jestem związany ze sportem. Od najmłodszych lat uprawiałem różne gry zespołowe i podoba mi się każda idea ruchu dla dzieci, młodzieży czy dorosłych. I nie ma przy tym większego znaczenia, w co grają i jaki jest poziom ich wyszkolenia. Sama aktywność jest piękna, bo to jest życie i zdrowie – uważa Roman Zaprutko, przedstawiciel RCS w Lubinie.

Roman Zaprutko, przedstawiciel RCS w Lubinie

W kategorii chłopców złoty medal wywalczył Antoni Wołosiuk z Głogowa. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio: Patryk Romański z Jeleniej Góry i Karol Cybulski z Oławy. Wśród dziewcząt zwyciężyła natomiast Emilia Wichnowska z Głogowa. Srebro zdobyła Magdalena Tarasek z Bolesławca, a brąz – Jagoda Wróblewska z Wrocławia. 

Podium klasyfikacji drużynowej chłopców: 1. Głogów, 2. Jelenia Góra, 3. Podium klasyfikacji drużynowej dziewcząt: 1. Głogów, 2. Bolesławiec, 3. Wrocław. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY