Pokazali, co potrafią

1722

Dla wielu z nich to swoista przepustka do dorosłości i szansa na znalezienie wymarzonej pracy. Dlatego nierzadko bywa, że do egzaminu zawodowego uczniowie przykładają się nawet bardziej niż do matury. W Zespole Szkół nr 1 w Lubinie wiedzę praktyczną z różnych profesji sprawdzano w tym roku u około 600 młodych osób.

Dziś w „warsztatowej” części ZS nr 1 w Lubinie przy ul. Komisji Edukacji Narodowej odbył się ostatni etap egzaminu zawodowego, czyli praktyka.

– W tej części warsztatów szkolnych egzamin przeprowadzany jest w formie praktycznej, czyli uczeń w danym zawodzie musi fizycznie wykonać jakieś zadanie – tłumaczy Marcin Broniarz, kierownik szkolenia praktycznego Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie.

– Całe przedsięwzięcie wymaga przygotowań całego zespołu szkolnego, bo musi zostać powołany przewodniczący, egzaminator oraz asystent techniczny, gdzie pomoc drugiej osoby jest niezbędna przy wykonywaniu niektórych czynności. Ten młody człowiek musi wiedzieć, kiedy o tę pomoc poprosić – dodaje.

Marcin Broniarz, kierownik szkolenia praktycznego Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie

Placówka oferuje obecnie szeroki wybór zawodów. Wśród najchętniej wybieranych są: technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, technik elektryk, technik mechanik w kwalifikacji obróbki skrawaniem, ślusarz mechanik czy mechanik pojazdów samochodowych.

Wcześniej uczniowie mierzyli się z częścią pisemną, którą w tym roku zdawali na komputerach. Dzięki temu, podobnie jak w przypadku egzaminu na prawo jazdy, wynik jest znany od razu.

Okazuje się, że egzamin zawodowy oraz przygotowania do niego mają duże znaczenie w życiu młodych osób.

– Uczniowie podchodzą do tych zajęć praktycznych na warsztatach szkolnych bardzo odpowiedzialnie. Wiedzą, że to jest ich zawód, że jak nie zdadzą egzaminu zawodowego to mogą mieć ciężko na rynku pracy. Często jest tak, że komuś w szkole może iść niezbyt dobrze, a z zajęć praktycznych otrzymuje bardzo dobre oceny. Jeśli uczeń chodzi na zajęcia, angażuje się i zależy mu na zdobyciu zawodu to z 90-procentowym prawdopodobieństwem zda egzamin – uważa Marcin Broniarz.

Część praktyczna egzaminu zawodowego trwa maksymalnie dwie godziny. Jego wyniki znane będą w sierpniu.