Pokazali, co im w duszy gra

1671

Od smutku poprzez radość do zadumy – mnóstwo różnych emocji towarzyszyło uczestnikom i publiczności podczas 14. Przeglądu Form Literackich, zorganizowanego w Domu Dziennego Pobytu Senior. – To są chwile, które dodają sił i wiele energii, pozwalają wierzyć w to, że człowiek naprawdę potrafi zdobywać góry. Przegląd łączy seniorów z młodymi ludźmi. Jest to taki most międzypokoleniowy, niezwykle ważny – mówi Elżbieta Miklis, kierownik DDP Senior.

Organizatorzy Przeglądu śmieją się, że już za cztery lata wydarzenie uzyska pełnoletność. Przygotowują je bowiem cyklicznie od 2008 roku. Zainteresowanie niezmiennie jest spore.

Uczestnicy literackich zmagań mogą zaprezentować się w jednej z dwóch kategorii: wiersz autorski lub poezja śpiewana. Niezależnie od tego, którą z nich wybiorą, w występ wkładają całe serce i mnóstwo emocji, słowem to, co im w duszy gra.

Oprócz seniorów na scenie Domu Dziennego Pobytu Senior w tym roku zaprezentowali się jak zwykle również m.in. podopieczni warsztatów terapii zajęciowej i Centrum Mariamed.

– Takie spotkania dają nam duże poczucie własnej wartości, bo czujemy się, jako osoby niepełnosprawne, kochane, pomocne i zadowolone – mówi Sylwia Fluder, jedna z uczestniczek Przeglądu, która wystąpiła w kategorii poezja śpiewana. – Śpiewam przeszło od 10 lat. Pokonałam swój stres już dawno temu, choć dziś trochę ręka mi się trzęsła – uśmiecha się.

– To są chwile, które dodają mi sił i wiele energii, pozwalają wierzyć w to, że człowiek naprawdę potrafi zdobywać góry, pomimo tego że niejednokrotnie jego życie przebiega na wózku inwalidzkim bądź czasem mieszka zupełnie sam – mówi Elżbieta Miklis. – Są tutaj osoby niepełnosprawne, które z reguły korzystają z warsztatów terapii zajęciowej, ale i seniorzy, którzy korzystają z naszych zajęć. Tam prezentują swoje talenty, którymi Bozia ich obdarzyła, a jeśli jeszcze mogą pokazać je szerszemu gronu, to w ogóle jest cudownie. Nam nie pozostaje nic innego, jak słuchać, bić brawa i życzyć sobie jak najwięcej takich spotkań, bo one nie tylko mi, jako pracownikowi DDP Senior, ale wszystkim uczestnikom sprawiają wielką radość, pozwalają wysupłać z siebie wszystkie emocje, czasem pozytywne, czasem smutnawe, czasem pomieszane, ale cudowne – dodaje.

Te emocje przekazywane przez uczestników było widać również wśród publiczności, po niejednym policzku popłynęła łza, była też jednak radość.

– Emocje są bardzo różne, od uśmiechu, poprzez konsternację do refleksji, ponieważ różne są utwory. Każdy uczestnik, który występuje, dostarcza innych wrażeń – mówi Piotr Czarnecki, który tym razem był jedynie słuchaczem Przeglądu.

Jury nie miało łatwego zadania.

– Wybór jest szczególnie trudny ze względu na różnorodność autorów – przyznaje Ludwika Miłoszewska, przewodnicząca jury. – To co w ich duszach, w sercach wlewa się nasze serca, wyciskając łzy, ale i wywołując uśmiech. Dla nich to często ogromne wyzwanie, tym bardziej to dla nas budujące – dodaje.

– Wybór na pewno będzie trudny – wtóruje Wiesław Radejewski, prezes Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, który również zasiadł w jury Przeglądu. – Byłem na wielu podobnych wydarzeniach, wieczorkach literackich, jednakże to, co dzisiaj tutaj jest, przeszywa serce. To są ludzie, którzy oddają swoje serce, swoje myśli na papier i przekazują innym. To jest coś fantastycznego – dodaje.

– Wszyscy uczestnicy są tak różni od siebie i mają coś niezwykłego. Każdy wyraża coś cudownego. Jestem tu pierwszy raz i przeżywam to bardzo mocno – nie kryje członkini jury Wanda Radejewska.

Po burzliwych obradach jury zdecydowało się nagrodzić:

– w kategorii wiersz autorski:

I miejsce – Radosław Kuras, WTZ „Przytulisko”

II miejsce – Józef Brzozowski, DDP „Senior”

III miejsce – Maria Ponikowska, DDP „Senior”

wyróżnienie: Mariusz Piszczek, WTZ „Akademia Życia”

– w kategorii poezja śpiewana:

I miejsce – Dorota Pytel, WTZ „Akademia Życia”

II miejsce – Teresa „Ola” Dudek, DDP „Senior”

III miejsce – Zofia Tokarz, Szkoła Podstawowa nr 5

wyróżnienie: Patrycja Igielska, WTZ „Akademia Życia”


POWIĄZANE ARTYKUŁY