Pokażą Turkom fabryki

73

Turcy, Hiszpanie, Niemcy i Szwedzi pojawili się dziś w Zespole Szkół nr 1. Młodzież przyjechała do Lubina w ramach międzynarodowej wymiany, w której od wielu lat biorą udział uczniowie Technikum Górniczego. Wcześniej lubinianie mieli okazję całkiem za darmo odwiedzić wspomniane kraje i przez tydzień mieszkać u swoich rówieśników. – To świetna okazja do wymiany poglądów, konfrontacji tradycji i porównań kulturowych – twierdzą uczniowie placówki.

Jak informują nauczycielka języka niemieckiego Danuta Cieślak i anglista Mirosław Romańczyk z ZS nr 1, lubińska młodzież w projekcie Comenius bierze udział od 2004 roku. – Co dwa lata następuje wymiana partnerów w projekcie, dzięki czemu nasza młodzież miała już okazję odwiedzić rówieśników z większości europejskich państw – tłumaczą nauczyciele. – Za każdym razem w tygodniowych wyjazdach bierze udział inna, około 18-osobowa, grupa uczniów. Młodzież ma okazję zwiedzić wszelkiego rodzaju miejsca pracy typowe dla danego regionu, a także poznać kulturę tych miejsc – dodaje dyrektor ZS nr 1, Paweł Klimaszewski.

I tak Jakub Haliniak z 3F oraz Natalia Soszyńska i Ewelina Majewska z 2A mieli okazję wyjechać do Hiszpanii, natomiast Martyna Głowacka z 1C odwiedziła Niemcy. – To jest niesamowite doświadczenie. Sam fakt mieszkania u tych osób pozwala nam bardzo dobrze poznać ich zwyczaje i kulturę – przyznają zgodnie.

Podobnego zdania są Dawid Badaczewski i Wojciech Świątek z 2J, którzy w kwietniu wyjechali na tydzień do Turcji. – Mieszkaliśmy u zwykłej tureckiej rodziny. Oni mają zupełnie inne zwyczaje, jedzenie. Różnice widać także w sposobie przygotowywania się do pracy. Dla młodych Turków często jedyną drogą kariery okazuje się praca w fabryce dywanów. Niespecjalnie chcą tam pracować, jednak jeśli się już dostaną, nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Mają tam specjalny ośrodek do spędzania wolnego czasu, stołówkę i boiska. My mamy zdecydowanie lepiej. Mamy więcej możliwości, możemy iść na studia. Sami planujemy kontynuować naukę na Politechnice Wrocławskiej lub krakowskim AGH – opowiadają chłopcy.

Polscy koledzy pokażą obcokrajowcom m.in. fabrykę silników Volkswagen w Polkowicach, fabrykę bombek w Złotoryi, a także KGHM ZWR O/Rudna. Młodzież będzie miała także okazję zwiedzić obóz koncentracyjny w Rogoźnicy oraz wziąć udział w treningu szermierki w klubie UKS Olimp w Lubinie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY