Podatek liniowy – rozwiązanie, o którym warto wiedzieć więcej

48

Płacenie podatków jest naszym obowiązkiem, z którego należy się wywiązywać. Warto więc wiedzieć więcej, tak by nasze sprawy podatkowe znajdowały się zawsze na swoim miejscu. Dzięki podatkom możliwe jest funkcjonowanie służby zdrowia, obronności, kultury oraz wielu innych dziedzin wspólnego życia. Przystępując do płacenia podatków warto też sprawdzić, czy dane rozwiązania są dla nas korzystne. W przypadku różnych form opodatkowania przysługują nam bowiem różnego rodzaju ulgi, dzięki którym możemy dodatkowo zaoszczędzić. Im więcej będziemy wiedzieć na dany temat, tym lepiej dla nas. Dobrym pomysłem np. w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej może być skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego albo doświadczonego księgowego.

 

PIT 36L – co trzeba wiedzieć?

Podatki wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej czy też pracy na rzecz osób trzecich, itp., należy płacić w zależności od wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym. Podatek dochodowy będzie więc uzależniony od różnych czynników, a na jego ostateczną wysokość może mieć wpływ ulga albo wysokość poniesionej straty w określonym czasie. W przypadku, gdy prowadzimy działalność gospodarczą albo gdy nasze dochody pochodzą z działów specjalnych produkcji rolnej, możemy sięgnąć po podatek liniowy. W niektórych sytuacjach wybór podatku liniowego może się okazać korzystną sytuacją i może mieć pozytywny wpływ na naszą kieszeń. W takiej sytuacji będziemy musieli złożyć deklarację PIT 36L. Obecnie dużym udogodnieniem jest fakt, że każdą deklarację podatkową w Polsce można złożyć za pośrednictwem Internetu. PIT 36L online to duża oszczędność czasu oraz nerwów, nie mówiąc już o tym, że rozliczając podatek liniowy za pośrednictwem stron, takich jak: www.e-pity.pl, nie popełnimy błędu. Opodatkowanie liniowe obejmuje działy specjalne produkcji rolnej oraz działalność gospodarczą, a więc warto skorzystać z tej formy opodatkowania, składając pisemne oświadczenie w określonym ustawą terminie. 

 

 

Warto być w porządku wobec urzędu skarbowego – to nam ułatwi życie

Podatek liniowy może więc się okazać dobrym rozwiązaniem na nowej drodze zawodowego życia, zwłaszcza jeśli nie satysfakcjonuje nas praca u obecnego pracodawcy i marzy nam się zwiększenie wysokości dochodu od osób fizycznych. Uzyskiwanie innych przychodów może tutaj okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto tutaj jednak pamiętać, że sięgając po zajęcia, które możemy rozliczyć podatkiem liniowym, stracimy możliwość rozliczania się z tytułu prawa do wspólnego opodatkowania się z dzieckiem lub współmałżonkiem. Korzystając z zasad ogólnych rozliczania się przy podatku liniowym, nie będzie także można skorzystać z niektórych ulg podatkowych, które mogą pojawiać się w skali podatkowej, np. z tytułu stosunku pracy, itp. Wiele dokumentów związanych z prowadzoną działalnością złożymy online za pośrednictwem platformy EPUAP, co da nam komfort oraz pewność, że nasze dokumenty dotrą na czas. Deklarację PIT oraz inne zobowiązania podpisane profilem zaufanym to rozwiązanie, z którego warto skorzystać jak najszybciej. Potencjalna optymalizacja podatku liniowego może się więc okazać bardzo korzystna w przypadku niektórych podatników, ale jeśli nie mamy takiej pewności, to warto tutaj skontaktować się z kimś, kto rozwieje nasze wątpliwości. Warto tutaj także korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy, bo artykuły zawarte na niektórych stronach mogą mieć tylko charakter informacyjny, czy też dotyczyć rozwiązań aktualnych np. w poprzednim roku podatkowym.