Zmieniają się zasady odbywania służby w wojsku. Zawieszenie obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej przez poborowych , odbycie przeszkolenia wojskowego przez absolwentów szkół wyższych oraz wprowadzenie kontraktowej zawodowej służby wojskowej to główne założenia przyjętego przez Radę Ministrów „Programu profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej na lata 2008-2010”.
Temat profesjonalizacji armii wzbudza w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Okazuje się bowiem, że szczegóły nowych zasad odbywania służby nie są znane.
Odbycie służby wojskowej nie jest już obowiązkiem. Tworzona jest profesjonalna armia zawodowa, a uzupełnienie jej stanu mają stanowić tzw. Narodowe Siły Rezerwowe, utrzymywane na potrzeby reagowania kryzysowego i wzmacniania jednostek wojskowych w sytuacji ich użycia poza granicami państwa.
Nie rezygnuje się jednak z możliwości odwieszenia obowiązkowych rodzajów czynnej służby wojskowej w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Program zakłada utrzymanie rejestracji przedpoborowych, jednakże bez udziału obywateli, wyłącznie w formie elektronicznej. W miejsce dotychczasowego poboru rozumianego jako orzekanie o zdolności poborowych do czynnej służby wojskowej przez powiatowe komisje lekarskie oraz zakładanie dla tych osób ewidencji wojskowej przewiduje się wykreowanie tzw. „kwalifikacji wojskowej”.
Pojawiające się nieścisłości mają związek z myleniem dwóch pojęć: poborem oraz powołaniem i wcieleniem do jednostek wojskowych.
Pobór, a powołanie i wcielenie do jednostek wojskowych to dwa odmienne pojęcia. Osoby wezwane do poboru , czyli do stawienia się przed powiatowymi i wojewódzkimi komisjami lekarskimi, nie będą powoływane do odbycia służby wojskowej. Po określeniu tzw. kategorii zdrowia zostaną one przeniesione do rezerwy, a wyłącznie ochotnicy zostaną skierowani do służby w wybranych przez siebie jednostkach wojskowych.
MS