Pobiegli w rocznicę pacyfikacji ZG Rudna

37

Ponad 300 osób wzięło udział w I Biegu im. Księdza Jerzego Gniatczyka – w 35. rocznicę pacyfikacji ZG Rudna. Biegacze pokonali trasę z placu przed kopalnią Rudna Główna do Rudnej Zachodniej (szyb R-III), a potem na polkowicki Rynek. Biegli tą samą drogą, którą przed laty górnicy uciekali przed zbrojnymi oddziałami milicji. Wtedy schronienia udzielił im nieżyjący już ks. Jerzy Gniatczyk. Otworzył drzwi kościoła św. Barbary w polkowickim Rynku.

rocznica-pacyfikacji-rudnej-bieg-ks-gniatczyka-5

– Dla mnie jest to bieg szczególny, bo tą trasą 35 lat temu uciekał z kopalni Rudna mój ojciec, teraz ja biegnę – mówi Paweł Paździor. 

Jako pierwszy na metę w polkowickim Rynku dobiegł Grzegorz Jankowski z Jaczowa, gmina Jerzmanowa, pracownik ZG Polkowice-Sieroszowice, ale zwycięzcami byli wszyscy. Każdy uczestnik tego historycznego biegu otrzymał pamiątkowy medal. 

Przedstawiciele ZG Rudna i polkowickiego samorządu złożyli wiązankę kwiatów przed pomnikiem Górnikom Polskiej Miedzi.

rocznica-pacyfikacji-rudnej-bieg-ks-gniatczyka-9

Zwieńczeniem dzisiejszych uroczystości była akademia w kopalnianej cechowni, po której ze specjalnym koncertem wystąpił Jan Pietrzak.

Przypomnijmy, 14 grudnia 1981 roku górnicy w kopalni Rudna zjechali nie po to, by fedrować, ale by protestować przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. To był początek strajku okupacyjnego. Wzięło w nim udział ok. 7 tysięcy pracowników Zagłębia Miedziowego (ZG Rudna, ZG Polkowice, PBKR). Strajkujący pilnowali też, żeby w kopalni nie doszło do szkód i utrzymali gotowość wydobywczo-produkcyjną zakładu.

17 grudnia o godzinie 7 rozpoczęła się pacyfikacja kopalni Rudna.

UR/fot. UR


POWIĄZANE ARTYKUŁY