Po wakacjach okaże się, czy nasze dzieci są podtruwane

2168

Już wkrótce ruszą badania dzieci, dotyczące weryfikacji poziomu glifosatu w ich organizmach. Wybrana jest już grupa maluchów z naszego miasta, teraz powiat lubiński, który zleca te badania, czeka na zgłoszenia z terenu pozostałych gmin naszego powiatu.

Fot. Pixabay

– Napływają do nas niepokojące informacje o tym, że w organizmach dzieci w różnych częściach Polski coraz częściej wykrywany jest glifosat. Zarząd powiatu jednogłośnie zdecydował, że – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – rozpoczynamy procedury związane z uruchomieniem badań dla dzieci i młodzieży na obecność glifosatu w organizmie – mówił nam w maju starosta lubiński Adam Myrda.

Problem jest poważny, dlatego powiat zadziałał szybko. Na początek z budżetu wygospodarowano około 10 tys. zł, które umożliwią pierwsze badania i faktyczne rozpoznanie rangi tego problemu w naszym regionie. Ta kwota pozwoli przebadać około 100 dzieci.

Podczas konsultacji z lubińskimi szkołami wytypowano grupę 48 dzieci, których rodzice wyrazili chęć na badania. Teraz – do końca lipca – pozostałe gminy z powiatu lubińskiego: gmina wiejska Lubin, gminy Rudna i Ścinawa – mają zgłosić po 10 dzieci, które także zostaną poddane badaniom.

Dla przykładu Szkoła Podstawowa w Niemstowie ogłosiła na swoim facebookowym profilu, że rodzice, którzy chcą, by przebadano ich dzieci, mogą się skontaktować telefonicznie lub mailowo (tel: 76 841-88-94, e-mail: spn68@op.pl) z sekretariatem placówki do piątku, 23 lipca.

Badania mają być wykonane do końca września. – Jeśli okaże się, że nasze dzieci i młodzież faktycznie są podtruwane glifosatem, będziemy rozszerzać program i próbować oddziaływać do instytucji wyższej rangi w celu wypracowania kompleksowych rozwiązań – podkreśla starosta.

Glifosat stosuje się powszechnie w różnych obszarach naszego życia. Zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, zwłaszcza chłoniaka nieziarniczego. Przypisuje mu się również negatywny wpływ na bakterie układu pokarmowego, a w efekcie problemy trawienne, zaburzenia hormonalne, autyzm, chorobę Alzheimera, depresję, chorobę Parkinsona oraz choroby wątroby.


POWIĄZANE ARTYKUŁY