Po raz dwudziesty połączyli pokolenia

1620

Piękny śpiew i taniec oraz pyszny poczęstunek – jednym słowem udana biesiada. Mowa o Przeglądzie Form Wokalnych, który już po raz 20. organizowany jest w naszym mieście. W restauracji Rancho w Lubinie swoje artystyczne umiejętności prezentuje ponad 140 osób w różnym wieku, występujących zarówno solo jak i w zespołach.

Muzyka łączy pokolenia – to główny cel, jaki przyświecał organizatorom dzisiejszej zabawy. Na scenie a także przy stołach można zauważyć przekrój uczestników w różnym wieku, począwszy od szkół podstawowych, poprzez warsztaty terapii zajęciowe, aż po seniorów. Łącznie zebrało się ponad 140 osób, których podzielono dwie kategorie wiekowe: do 50 lat i powyżej 50 lat. Przewidziano zarówno występy solowe (26 osób), jak i grupowe (7 zespołów).

– Nic lepiej nie czyni niż muzyka. Jak powiedział Platon, muzyka pozwala ludziom żyć. A my to po nim powtarzamy – mówi Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior w Lubinie.

Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior w Lubinie

– Jest to doskonała okazja, by się spotkać i by w ten jesienny dzień pośpiewać również o jesieni. I w sposób radosny i nostalgiczny. Każdy artysta w swojej prezentacji potrafi to przedstawić indywidualnie, a my, jako odbiorcy, możemy czerpać z tego bardzo dużo wartości. Już po raz dwudziesty organizujemy taki przegląd. Możemy to robić dzięki środkom finansowym pozyskanym z Urzędu Miejskiego w Lubinie – dodaje.

Jako jeden z pierwszych w utworze tanecznym zaprezentował się zespół Frajda, który powstał w Domu Dziennego Pobytu Senior. Prócz dobrej zabawy na scenie, świetna atmosfera panowała też przy stołach.

– Mamy przygotowaną pyszną szarlotkę, podamy też kiełbasę na gorąco. Liczę, że wprowadzimy też drobne formy taneczne, żeby nam było cieplej – uśmiecha się Elżbieta Miklis.

Jurorzy, jak zresztą sami podkreślają, nie będą mieli dziś łatwego zadania.

– Jesteśmy dopiero na początku imprezy, ale już mogę powiedzieć, że zapowiada się coś fantastycznego. Będziemy mieli twardy orzech do zgryzienia, ale myślę, że damy sobie radę. Poziom jest bardzo wysoki i już teraz jesteśmy pod dużym wrażeniem – ocenia przewodniczący jury Wiesław Radojewski z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Wiesław Radojewski z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury

Priorytetem dla komisji jest ocena umiejętności śpiewania uczestników. – Będziemy się skupiać na poprawności wykonywanych utworów pod względem technicznym, ale równie ważne jest to, co cieszy nasze oko, czyli wyraz artystyczny. Ocenimy więc na przykład umiejętności taneczne w przypadku zespołów – zauważa jurorka Anna Krzysztofik z Uniwersytetu Senioralnego.

– Bierzemy też pod uwagę tematykę. Bardzo nam się podobał ostatni występ dzieci, które właśnie wykonały utwór o jesieni – uzupełnia trzeci z jurorów Zbigniew Szparkowski.

Zbigniew Szparkowski i Anna Krzysztofik

– Już kilka razy byłem na takim przeglądzie i znam te zespoły. W tym roku jest naprawdę wysoki poziom. Niewykluczone, że zostaną przyznane nawet miejsca równorzędne – dodaje.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY