Jeszcze pod koniec tego roku lubińskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury i Edukacji planuje wydać monografię gminy Rudna. Inspiracją publikacji stały się monografie miasta i gminy Lubin, wydane jeszcze w latach 80- tych.
Pierwszą monografię stowarzyszenie przygotowało w 1985 roku. Dotyczyła ona gminy wiejskiej Lubin. Rok później wydana została pierwsza duża monografia miasta Lubina, a w 2003 roku – ilustrowana monografia miasta.
– Rudna zainteresowała się istniejącą już monografią Lubina i zaproponowała nam sporządzenie podobnego opracowania o ich gminie – mówi Stanisław Tokarczuk, prezes Stowarzyszenia Animatorów Kultury i Edukacji.
Autorami publikacji, które znajdą się w przygotowywanej publikacji są nauczyciele z Rudnej. Przygotowali oni wszystkie opracowania, które teraz poddawane są korekcie redakcyjnej i szykowane do wydania drukiem. O stronę graficzną zadbał lubinianin Stanisław Łękowski.
– Na naszą prośbę pejzażystę Stanisław Łękowski przygotował zestaw prac pod nazwą „Sielski pejzaż. Studium przemijania”. W pracach uwzględnione zostały budynki, które niegdyś przeżywały czasy świetności, jednak ze względu na zaniedbanie, za kilka lat przestaną istnieć. Wszystkie obiekty znajdują się na terenie gminy Rudna – dodaje prezes Tokarczuk.
Łącznie artysta przygotował około 80 prac. Część z nich będzie stanowić stronę graficzną publikacji, pozostałe trafią na wystawę, którą od 4 kwietnia będzie można oglądać w Centrum Kultury w Rudnej.
Obecnie stowarzyszenie szykuje też album fotograficzny przedstawiający współczesny Lubin, do którego zdjęcia przygotował Franciszek Grzywacz. Album zostanie wydany w ciągu najbliższego miesiąca.
Fot. Prezes Stanisław Tokarczuk prezentuje jeden z pejzaży Stanisława Łękowskiego
Mariola Samoticha