PKW: Będą nowe wybory

977

10 maja miały się odbyć wybory prezydenckie, głosowania jednak nie było. Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła podobną formułę, jak w przypadku braku kandydatów, kiedy nie przeprowadza się wyborów. Jak powiedział przewodniczący Sylwester Marciniak, sprawozdanie PKW nie trafi do Sądu Najwyższego, a marszałek Sejmu powinna w ciągu 14 dni ogłosić nowy termin wyborów.

W swojej uchwale Państwowa Komisja Wyborcza pisze:

§ 1. Stwierdza się, że w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów.

§ 2. Fakt wskazany w § 1 równoważny jest w skutkach z przewidzianym w art. 293 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

– Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła formułę, iż z uwagi na to, że nie przeprowadzono głosowania, występuje podobna sytuacja, co przy braku kandydatów lub przy jednym kandydacie, kiedy się nie przeprowadza wyborów – powiedział w TVN24 przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. – Koncepcja kwestii sprawozdania i ustalenia zerowego wyniku protokołu nie spotkała się z aprobatą ze strony członków Państwowej Komisji, ponieważ nie nastąpił akt głosowania. Tym samym Obwodowe Komisje Wyborcze nie mogły przekazać protokołów z głosowania Okręgowym Komisjom Wyborczym, a te następnie nie mogły przekazać protokołów Państwowej Komisji Wyborczej – dodał.

Jak wskazuje przewodniczący PKW, proces wyborczy został zakończony, a kolejne wybory będą całkowicie nowe. Na nowo będą rejestrowane komitety wyborcze i kandydaci na prezydenta, a także będą powoływane komisje wyborcze. Od momentu opublikowania uchwały, marszałek Sejmu ma 14 dni, by wyznaczyć termin nowych wyborów, który musi przypaść w ciągu 60 dni od dnia jej zarządzenia.

Czy kandydaci zarejestrowani w wyborach na 10 maja nie będą musieli ponownie zbierać 100 tysięcy podpisów poparcia?

– Biorąc pod uwagę ogromny wysiłek komitetów i zebranie 100 tys. podpisów, które my weryfikowaliśmy, uznałbym, że to jest rozwiązanie sprawiedliwe. Ale to władza ustawodawcza musi uchwalić takie przepisy – powiedział podczas konferencji prasowej szef PKW.

Obecnie nadal obowiązują przepisy tzw. ustawy covidowej, które pozbawiają pewnych kompetencji Państwową Komisję Wyborczą, m.in. w zakresie ustalania i druku kart do głosowania.

– Mam nadzieję, że w tej chwili nastąpi przełom i uda się przeprowadzić wybory prezydenckie w pełni demokratyczne, przezroczyste, uczciwe – stwierdził Marciniak.

Przypomnijmy, że 6 sierpnia upływa kadencja urzędującego prezydenta. Kiedy odbędą się nowe wybory? Mówi się o terminie czerwcowym lub lipcowym.

Uchwała PKW


POWIĄZANE ARTYKUŁY