Szpitale w całym kraju alarmują, że brakuje krwi. Tradycyjnie najmniej jest grup minusowych, ale potrzebne są także te plusowe. Z apelami o oddawanie krwi zwracają się także Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w tym również placówki z naszego regionu.
W związku z dużym zapotrzebowaniem na krew ze szpitali na grupę 0 Rh- prosimy o zgłaszanie się do oddawania krwi.
– SMS-y o takiej treści wysyła Dolnoślązakom RCKiK we Wrocławiu.
– Narodowe Centrum Krwi przysyła nam codziennie taką tabelkę o stanach krwi w Polsce. Na naszym obszarze wrocławskim jak zawsze brakuje przede wszystkim grup minusowych, których rano było zdecydowanie najmniej. Ale tak naprawdę przyda się każda grupa – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie.
Lubiński punkt krwiodawstwa zaprasza wszystkich chętnych do dzielenia się swoim najcenniejszym darem.
– Zapraszamy wszystkich, bo szpitale pracują bez przerwy. Może nie wszyscy naraz, bo za dwa miesiące nie będzie tej krwi. Liczę, że za moment studenci zaczną przychodzić, bo już wrócili na uczelnie. Współpracujemy też ze szkołami średnimi z Lubina – dodaje.
W Lubinie krew można oddawać codziennie (oprócz weekendów) w szpitalu przy ul. Bema 5 w następujących godzinach:
Krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki.
Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Do oddania kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu.