Pieśni patriotyczne w Bibliotece Pedagogicznej

150

Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości naszej Ojczyzny. W tym roku mija 106.rocznica odzyskania niepodległości. To wspaniała okazja, żeby przypomnieć, często zapomniane pieśni patriotyczne, które towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych dla naszego kraju momentach – gdy walczyli o wolność, gdy ruszali w bój, gdy ginęli za Ojczyznę… To także nasz patriotyczny obowiązek, szacunek wobec wielkich, często bezimiennych bohaterów… Polski patriotyzm od lat budowany jest na upamiętnianiu naszych klęsk, na ofiarach i narodowych traumach, celebrowanie przegranych powstań czy wojen.

A możemy inaczej spojrzeć na naszą historię, poprzez wzorce polskich zwycięstw i sukcesów: Bitwa pod Grunwaldem, Bitwa pod Wiedniem i polska Husaria, Bitwa Warszawska nazywana „Cudem nad Wisła”, Orlęta Lwowskie, Monte Cassino, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata…

„Naród, który przestaje śpiewać przestaje istnieć..” powiedział Oskar Kolberg, kronikarz polskiej kultury i folkloru, kompozytor i etnograf. Pod takim hasłem odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie impreza muzyczno-historyczna: „Międzypokoleniowe śpiewanie pieśni patriotycznych”, przygotowana i prowadzona przez pracowników biblioteki.

Głównym celem spotkania było kształtowanie patriotyzmu, głownie szacunku wobec własnego kraju, symboli narodowych, rodziny, tradycji narodowych. Piosenka to również dokument epoki, to wzruszające świadectwo czasu, ale też przypomnienie nam, o tym jak o tę wolność i niepodległość walczyli nasi ojcowie.

Koncert uświetniły zespoły „Wrzos” i „Bez Nazwy” pod kierownictwem Włodzimierza Danka. Zespoły działają przy kompleksie Dziennego Pobytu „Senior” w Lubinie. Na imprezie gościliśmy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubinie, Ośrodka Psychiatrii i Psychologii „Mariamed” oraz dzieci ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego, ogółem 97 osób. Na zakończenie odbył się tematyczny konkurs z nagrodami. Było radośnie, uroczyście i patriotyczne. Pracownicy biblioteki planują kolejne rozśpiewane spotkanie.

Chórzyści podkreślają, że doświadczenie chóralne ich życiowo wzmacnia: czują się bardziej otwarci, spokojniejsi i pewniejsi siebie, mają w sobie więcej ufności i optymizmu.

Pamiętajmy, wspólne śpiewanie daje nadzieję i radość, powoduje pozytywne nastawienie do życia, a także wzmacnia więzi międzyludzkie.

Anna Matuszewska/Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY