Pierwszy na Dolnym Śląsku i drugi w Polsce Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19 otwiera się przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc. Będą do niego trafiać pacjenci, u których występują powikłania po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Samorząd województwa przekaże ośrodkowi 200 tysięcy złotych, które zostanie przeznaczone na specjalistyczny sprzęt do diagnostyki.
– Zależy nam na zapewnieniu kompleksowej opieki dla wszystkich naszych pacjentów – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. I dodaje, że zakażenie koronawirusem to w wielu przypadkach dopiero początek walki o powrót do pełni zdrowia, a późniejsze powikłania po chorobie mogą być bardzo niebezpieczne. – Miejsca takie jak to zapewniają profesjonalną opiekę i specjalistyczny sprzęt. Pamiętajmy, aby obserwować się i zgłaszać w razie wystąpienia niepokojących objawów – podkreśla marszałek.
Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentami z COVID-19 otrzyma od urzędu marszałkowskiego dofinansowanie w kwocie blisko 200 tysięcy złotych na zakup najnowszego systemu do badania funkcji wentylacyjnej płuc w trakcie wysiłku fizycznego, kiedy to organizm ma większe zapotrzebowanie na tlen.
Urządzenie będzie też służyć innym pacjentom Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, przede wszystkim tych, którzy zostaną poddani zabiegowi usunięcia fragmentów płuc z powodu nowotworów. Ze względu na bardzo dokładną ocenę możliwości układu oddechowego, ma się to przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa zabiegów torakochirurgicznych.
– Dzięki uruchomieniu Ośrodka Kompleksowej Opieki osoby, u których występują powikłania po przebyciu choroby COVID-19, będą otoczone profesjonalną opieką – zapewnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. – To bardzo ważne, aby ozdrowieńcy, którzy nadal zmagają się z różnymi dolegliwościami, mogli liczyć na pomoc specjalistów. Takie działania znacznie zwiększają szanse na powrót do zdrowia – dodaje.
Usługi medyczne świadczone dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19 są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz ze środków Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Oznacza to, że pacjenci nie będą ponosili żadnych kosztów wynikających z korzystania z Ośrodka Kompleksowej Opieki.
Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu nawiązało też współpracę ze Szpitalem Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. To jedyny w Polsce szpital, w którym w ramach pilotażu Ministerstwa Zdrowia prowadzone są stacjonarne turnusy rehabilitacji pulmonologicznej dla pacjentów po COVID-19. Szpital przy ulicy Grabiszyńskiej rozpoczął współpracuje także z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu w ramach kwalifikacji dawców osocza od ozdrowieńców.
Koordynacją opieki nad pacjentem, która będzie polegać na umawianiu wizyt, konsultacji oraz kontakcie z chorym, zajmować się będą wykwalifikowane asystentki medyczne. W ramach działalności ośrodka, pacjenci będą mogli korzystać z: badań czynnościowych i obrazowych układu oddechowego, a także laboratoryjnych i z bezpłatnych konsultacji rehabilitanta, psychologa, dietetyka i pracownika socjalnego.
Pacjenci będą też mogli skorzystać m.in. z szybkiej kwalifikacji do bezpłatnego wypożyczenia koncentratora tlenu i tlenoterapii biernej w domu w ramach NFZ oraz wysokospecjalistycznych diagnostycznych hospitalizacji jednodniowych na oddziale pulmonologicznym DCChP.
– W ramach naszej placówki pacjent będzie pod opieką specjalistów chorób płuc, którzy dysponują szerokimi możliwościami diagnostycznymi i leczniczymi – podkreśla Marcin Murmyło, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. – Mamy coraz więcej ozdrowieńców po COVID-19, u których choroba zostawiła trwały ślad, przede wszystkim w płucach, ale również w stanie psychicznych, układzie krążenia czy ogólnej sprawności. Chcemy im pomóc w powrocie do normalnego życia – dodał dyrektor.
AUTOR: mh/TuWrocław.com