Pierwszy medal Mistrzostw Polski w szachach w historii Lubina

2970

Lubinianin Maksymilian Janeczek wziął udział w Szachowych Mistrzostwach Polski Dzieci do lat 7 oraz 8 w Poroninie. W ostatniej, decydującej partii wygrał wojnę nerwów i zapewnił sobie brązowy medal.

Najpierw 7-letni Maks spróbował swoich sił w turnieju najlepszych ośmioletnich chłopców. Zajął tam 20. miejsce wśród 47 uczestników. Uzyskał 5 na 9 możliwych punktów i został wyróżniony pucharem w klasyfikacji dzieci młodszych.

Dobry występ ze „starszakami” był tylko wstępem. W kolejnych dniach, mierząc się z niemal czterdziestoma genialnymi siedmiolatkami z całej Polski, Maks zajął III miejsce w kraju. Stoczył 9 zaciętych pojedynków. Sześć z nich wygrał, dwa zremisował, a tylko raz przegrał w wyniku nieszczęśliwej dekoncentracji. W ostatniej, decydującej partii wygrał wojnę nerwów i zapewnił sobie brązowy medal.

Maksymilian Janeczek jest zawodnikiem Klubu Szachowego „Miedź” Legnica, gdzie głównym trenerem jest Piotr Kowalak. W treningu szachowym Maksa pomaga Konrad Typek. Jak podkreśla Józef Bałdyga, wychowawca wielu pokoleń lubińskich szachistów i pierwszy trener Maksa.

– To pierwszy w historii Lubina medal Szachowych Mistrzostw Polski. Maksymiliana zacząłem uczyć w wieku lat 5-ciu. Od początku ujął mnie talentem i swoją zadziornością. Wiedziałem, że to materiał na mistrza – podkreśla założyciel sekcji szachowej przy Zagłębiu Lubin w 1983 roku.