Wydobyciem pierwszego urobku PeBeKa rozpoczęła dzisiaj (30czerwca) głębienie szybu SW-4, będącego jedną z priorytetowych inwestycji KGHM Polska Miedź SA. Szyb pozwoli udostępnić nowy obszar górniczy, tzw. Głogów Głęboki Przemysłowy.
– Jest pierwszym szyb górniczy, który będzie związany z eksploatacją nowego obszaru górniczego Głogów Głęboki Przemysłowy. To są szyby, które zaczynają być drążone na głębokości 1350 m, a w przyszłości będą one jeszcze większe. Jest to dla nas istotne, ponieważ wcześniejsze szyby sięgały jedynie 700, 800 metrów – tłumaczy Ryszard Janeczek, prezes PBK.
SW-4 to trzydziesty szyb górniczy powstający w Zagłębiu Miedziowym, a zarazem największa aktualnie górnicza inwestycja KGHM-u. Szyb będzie funkcjonował w ramach struktury Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice. Jego uruchomienie daje dostęp do nieeksploatowanych dotąd pokładów rudy miedzi.
– Jest to nasza przyszłość , bo bez budowy tego szybu kopalnia Polkowice-Sieroszowice praktycznie od 2013 roku musiałaby ograniczyć wydobycie. Budowa tego szybu umożliwi nam funkcjonowanie przez najbliższych kilkanaście lat – mówi Paweł Markowski, dyrektor Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice
Prace budowlane przy szybie położonym w Łagoszowie małym, niedaleko Głogowa, trwają już od czerwca 2005 roku. W ciągu kilkunastu miesięcy do jesieni 2006 roku udało się zakończyć zbrojenie terenu, budowę zaplecza oraz wywiercić otwory mrożeniowe wokół miejsca planowanego głębienia szybu. Lubińska firma posiada bowiem możliwość zamrażania górotworu, co pozwala uniknąć najpoważniejszego zagrożenia dla szybu, czyli wdarcia się wód podziemnych.
– Liczymy się z tym, że na pewnym etapie możemy spotkać wody gruntowe. Zabezpieczeniem jest właśnie zamrażanie. Zaprojektowaliśmy mrożenie 40 otworami, z tymże patent polega na selektywnym mrożeniu, polegającym na tym, że warstwy, które normalnie byłyby nie do zamrożenia, poddają się temperaturze –opowiada Krystyna Stachowiak-Maciejewska, pełnomocnik ds. zarządzania jakością.
Instalację do mrożenia zakończono we wrześniu 2007 roku. Od tego momentu agregaty zamrażają górotwór wokół szybu, by po dziewięciu miesiącach, po wytworzeniu płaszcza ochronnego, możliwe było bezpieczne wdarcie się w zawodnione skały i rozpoczęcie głębienia szybu.
Po ukończeniu szyb będzie pełnił rolę wentylacyjnego szybu wdechowego, zapewniając dostarczenie świeżego powietrza dla nowo udostępnianych rejonów obszaru górniczego.
Na zdjęciu: Ryszard Janeczek (drugi od lewej), prezes PeBeKa, Jacek Kulicki, wiceprezes PeBeKa, Herbert Wirth, I wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Paweł Markowski, dyrektor Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice,