Pieniądze dla ofiar przestępstw

20

O dofinansowanie rachunków za mieszkanie, jedzenia, edukacji czy leków mogą starać się osoby pokrzywdzone przestępstwem. – Bezpłatna pomoc, także prawna i psychologiczna, świadczona jest przez podmioty i organizacje pozarządowe, które otrzymały na ten cel dofinansowanie ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – informuje Liliana Łukasiewicz, rzecznik rasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Jak informuje prokurator, od kilku miesięcy istnieje możliwość uzyskania finansowego wsparcia przez osoby pokrzywdzone przestępstwem lub przez członków ich rodzin.

– Takie osoby mogą składać wnioski o udzielenie wsparcia finansowego na pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych i wyrobów medycznych, a także kosztów związanych z edukacją ogólnokształcącą i zawodową oraz czasowego zakwaterowania lub udzielania schronienia – wylicza Liliana Łukasiewicz. – Ponadto można starać się o finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny, dostosowanie takie lub budynku mieszkalnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej lub finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej czy pokrywanie kosztów transportu. Dostępne są także wnioski o pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych, a także zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej – dodaje rzecznik prasowy.

Na terenie naszego województwa działają aktualnie dwie organizacje, gdzie lubinianie mogliby wkładać wnioski o dofinansowania. Są to Stowarzyszenie Pomocy „Akson” www.akson.pl oraz Stowarzyszenie „Intro” www.intro.org.pl z Wrocławia.

Pełen wykaz takich instytucji wraz z danymi kontaktowymi i wykazami dyżurów specjalistów jest dostępna na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl w zakładce: Działalność/Pokrzywdzeni przestępstwem oraz na stronie internetowej dla osób pokrzywdzonych www.pokrzywdzeni.gov.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY