Ma piękne wielkie oczy i smukłe palce – trzy wielkostopki kostnogłowe właśnie zamieszkały w jednym z wiwariów w lubińskim zoo. To nie koniec nowości.
– Wielkostopki kostnogłowe umieszczone zostały w wiwarium z pytonem zielonym – mówi Agata Bończak, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie.
Nowi mieszkańcy dobrze dogadują się z dotychczasowym lokatorem. A warto przyjść do budynku w zoo je obejrzeć. Wzrok szczególnie przyciągają ich ogromne białe oczy z poziomymi źrenicami. To płazy bezogonowe zamieszkujące wybrane wyspy Indonezji – Borneo i Sumatrę. Pochodzą z rodziny żab latających, rzekotek afroazjatyckich. W lubińskim zoo karmione są świerszczami. Więcej informacji o wielkostopkach znajdziecie pod artykułem.
To nie są jedyni nowi mieszkańcy lubińskiego zoo. Niedawno wykluły się dwie felsumy madagaskarskie. Jest jeszcze dziewięć kolejnych jajek. Maluchy mieszkają na zapleczu.
W zoo pojawiły się również wielkie ślimaki afrykańskie. Na razie jednak ich nie zobaczycie podczas spaceru po Ogrodzie Zoologicznym. Podobnie jak małe felsumy, mieszkają na zapleczu zoo.
– W naszej ofercie pojawi się nowy temat i stąd właśnie te ślimaki. Zobaczą je uczestnicy naszych zajęć – mówi Agata Bończak.
I to nie koniec. Zoo chce postawić w budynku nowe terraria. Specjalnie dla… pająków. Jakie to będą dokładnie pająki, na razie dyrektor Bończak nie zdradza. Wiadomo natomiast, że terraria pojawią się jeszcze w tym roku.
Warto więc śledzić na bieżąco media społecznościowe lubińskiego zoo oraz regularnie odwiedzać to miejsce.
Wielkostopki kostnogłowe (łac. Polypedates otilophus)
To płazy bezogonowe zamieszkujące wybrane wyspy Indonezji – Borneo i Sumatrę. Pochodzą z rodziny żab latających, rzekotek afroazjatyckich. W okresie godowym samce nawołują samice, one zaś składają skrzek na roślinach nad lustrem wody, żeby młode kijanki zaraz po wykluciu mogły do niej wpaść. Zasiedlają nizinne tropikalne lasy, choć zaobserwowano je również na wysokości 1100 m n.p.m. Najłatwiej odnaleźć je w okresie godowym, na wysokości 1-4 metrów nad zbiornikiem wodnym.
Posiadają spore białe oczy z poziomymi źrenicami. Głowa jest duża w stosunku do reszty ciała. Samce dorastają do 8 cm, a samice do 10 cm. Kolor ich grzbietu potrafi być cytrynowo żółty, ale i wpadający w beż. Brzuch jest jasny, wręcz biały. Posiadają sporo cienkich i czarnych pasków, najbardziej widoczne są na nogach. Na końcu palców znajdują się spore przylgi, większe na przednich kończynach. Kijanki od góry są żółtawozielone, a od spodu białe – uzyskują także charakterystyczne paski jeszcze przed przeobrażeniem. Jak wskazuje ich nazwa gatunkowa, posiadają wydatne i ostre grzbiety za oczami i nad „uszami”.
Fot. BM