Jak psy wpływają na ludzi i jak ludzie wpływają na psy? Między innymi na te pytania starała się odpowiedzieć zoopsycholog i behawiorystka Klaudia Błażejczyk–Mazik podczas prelekcji w I Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie. Spotkanie z ekspertką zorganizowała grupa uczniów tej szkoły prowadząca projekt „Pet power” w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.
Licealiści za cel wzięli sobie uświadomienie społeczeństwa, jak zwierzęta wpływają na człowieka i odwrotnie.
– Przed wprowadzeniem w życie naszego projektu przeprowadziliśmy ankietę, która pokazała nam, że wiele osób nie widzi tych relacji między światem ludzi a światem zwierząt. My uważamy, że to ważna rzecz – mówi Natalia Paszkiewicz, drugoklasistka z I LO w Lubinie. Prócz niej projekt „Pet power” tworzą: Maja Grzybalska, Hanna Gołonowicz i Bartosz Jędrzejczyk.

Uczniowie zorganizowali tematyczną wykład w swojej szkole poświęcony wzajemnemu wpływowi na siebie ludzi i psów
– Ze strony psów w stronę człowieka ten wpływ jest bardzo pozytywny, czego dowodem są liczne badania naukowe. Wynika z nich, że u człowieka podczas kontaktu z psem zachodzą zmiany w poziomach oksytocyny, serotoniny, dopaminy czy kortyzolu. Natomiast jeśli chodzi o wpływ człowieka na psy to chciałabym zwiększyć świadomość na temat potrzeb tych zwierząt, zwłaszcza potrzeb społecznych i gatunkowych – zauważa prelegentka Klaudia Błażejczyk–Mazik.
Jak podkreśla ekspertka, najczęściej zgłaszają się do niej opiekunowie psów z powodów lękowych czy agresywnych zachowań w stosunku do innych psów.
– Mam wrażenie, że w dzisiejszym społeczeństwie, mimo że psy maja dużo lepsze warunki bytowe niż na przykład 20 lat temu, to jednak ciągle świadomość na temat gatunku, jakim jest pies, jakie ma potrzeby i jak się z nami komunikuje, jest zbyt niska – dodaje behawiorystka.
Aktywność grupy „Pet power” można śledzić również na instagramie (petpower.zwzt).
Fot. BM