Wernisaż „1944”, poświęcony największym ówczesnym bitwom otworzył dziś Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe. – Chcemy pokazać, jak w strasznym położeniu byli ci, którzy wygrywali, przegrywali i ginęli, że wojna jest zaprzeczeniem człowieczeństwa – tłumaczy dyrektor Wzgórza, Marek Zawadka.
Na uroczystym otwarciu wystawy pojawiło się wielu młodych ludzi. To w szczególności do nich adresowany jest wernisaż. – Praca nad wystawą nie była zbyt trudna, prędzej żmudna. W większości przypadków polegała na weryfikowaniu danych. Drugą sprawą było pokolorowanie zdjęć tak, by wydawały się one bliższe młodszym odbiorcom. Bardzo często czarno-białe zdjęcia tworzą pewien dystans, przez który odbiorcy tamte wydarzenia wydają się mało realne – twierdzi Tomasz Pulower, jeden z twórców wystawy.
Sam zamysł i koncepcja wystawy bardzo przypadły do gustu prezydentowi Lubina, Robertowi Raczyńskiemu. – Z wykształcenia jestem historykiem i patrząc na to fachowym okiem stwierdzam, że dobór materiałów jest jak najbardziej trafny. Fotografie i filmy pokazują prawdziwy dramat tych ludzi – przyznaje Robert Raczyński.
Termin otwarcia wystawy nie jest przypadkowy. Mija dziś bowiem 70 lat od zakończenia bitwy pod Monte Cassino, jednej z najkrwawszych w dziejach II wojny światowej. Ale nie tylko okrucieństwo tej wojny można dostrzec na fotogramach. Organizatorzy pokazują także starcia pod Arnhem, Falaise, lądowanie w Normandii czy bitwę o Ardeny.
Młodzież, oprócz obejrzenia wystawy i części artystycznej przygotowanej przez rówieśników z Zespołu Szkół Sportowych, miała także okazję posłuchać patriotycznych piosenek w niecodziennym hip-hopowym wydaniu. Wernisaż uświetnił bowiem występ Tadka Firmy Solo, czyli Tadeusza Polkowskiego, znanego szerszej publiczności, jako jednego z założycieli zespołu hiphopowego Firma, a wcześniej formacji DMC. Muzyk przyjechał do Lubina na specjalne zaprowadzenie kibiców piłkarskiego Zagłębia Lubin. Tadek zaprezentował lubinianom się już wczoraj, podczas krótkiego koncertu na Wzgórzu Zamkowym.
Według Polkowskiego połączenie hip-hopu z treściami patriotycznymi jest jak najbardziej trafne. – Hip-hop, w porównaniu chociażby do rocka, ma dużo większą objętość tekstu w utworze, co pozwala opowiedzieć więcej. Ponadto ta forma przekazu w lepszy sposób dociera do młodzieży – twierdzi.
Wystawę „1944” w Galerii Zamkowej można oglądać do 26 czerwca. http://youtu.be/9Q9PwHXQUa8