Owacje na stojąco w Szczecinie dla Narodowej Orkiestry Dętej

2542

„Masters od Wind” – to koncert, którym Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie oczarowała Szczecin. Muzycy gościli w tym mieście na zaproszenie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Artystom z Lubina dziękowano owacjami na stojąco, a brawom nie było końca. Orkiestra wystąpiła pod batutą Justyny Chmielek-Korbut, wybitnej polskiej dyrygentki, puzonistki, skrzypaczki i pedagoga.

Zaprezentowany repertuar był muzyczną podróżą po Europie, która przeniosła słuchaczy w najpiękniejsze miejsca kontynentu. W programie znalazły się zarówno transkrypcje wielkich dzieł muzyki klasycznej, jak i utwory napisane specjalnie na skład orkiestry dętej przez najbardziej cenionych kompozytorów. Narodowa Orkiestra Dęta wystąpiła w murach szczecińskiej filharmonii po raz drugi. Sala koncertowa wypełniona była do ostatniego miejsca.

– Wrażenia są niezwykłe, publiczność przyjęła nas bardzo serdecznie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy wystąpić przed szczecińską publicznością w tej niezwykłej sali koncertowej. Każda sekcja orkiestry zagrała dziś wyjątkowo, za co serdecznie muzykom dziękuję – mówiła tuż po koncercie dyrygentka Justyna Chmielek-Korbut.

Wykonane utwory to dzieła najbardziej cenionych na świecie kompozytorów, wyjątkowo skomplikowane w swojej muzycznej strukturze.

– Chyba największe obawy miałam co do utworu „Colors for Trombone” Berta Appermonta czyli koncertu na puzon i orkiestrę dętą, może dlatego, że jestem puzonistką, a partię solową wykonywał mój przyjaciel. Towarzyszyły temu emocje, które powodowały, że zależało mi na tym, by wykonać go doskonale. I to się udało. Odbiór był fenomenalny – dodaje dyrygentka.

Zespołowi towarzyszyli wybitnej klasy soliści: sopranistka Dorota Nowak i puzonista Karol Gajda.

– To było niezwykle przeżycie. Zaszczytem było móc z wami wystąpić. Jesteście wielcy – powiedziała Dorota Nowak, doktorantka i wykładowca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz gościnna solistka tamtejszej Opery Nova. Ta utalentowana polska sopranistka wykonała poruszającą „Lascia ch’io pianga” oraz „Ave Maria”.

Kolejnym wybitnym artystą, który towarzyszył Narodowej Orkiestrze Dętej w Szczecinie był puzonista Karol Gajda. Muzyk jest solistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych nagród oraz wyróżnień.

– Narodowa Orkiestra Dęta z Lubina jest bez wątpienia najlepszą w Polsce i jedną z najlepszych na świecie. Ma wspaniałe brzmienie, grają w niej wyjątkowi instrumentaliści. Prezentują najwyższy możliwy poziom muzyczny. Są profesjonalistami. To i dyrygentura Justyny Chmielek-Korbut sprawia, że spina się to wyjątkową całość – mówi Karol Gajda.

Na widowni Filharmonii Szczecińskiej zasiedli melomani nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.

– Koncert Narodowej Orkiestry Dętej w Szczecinie zakończył się niebywałym sukcesem. Owacjom na stojąco nie było końca. Soliści, dyrygentka i orkiestra przez kwadrans nie opuszczali sceny. To był koncert o wysokim poziomie pozytywnej energii. Doskonała synergia członków zespołu miała odzwierciedlenie w wykonywanych utworów – powiedział po koncercie jeden z widzów.

W repertuarze NOD na koncercie w Szczecinie znalazły się utwory najbardziej cenionych kompozytorów specjalizujących się w aranżacjach na tę obsadę. Należą do nich Jacob de Haan, Bert Appermont, Otto Schawrz czy Johan de Mejl.

– To bardzo trudne technicznie utwory. Wykonuje się je w Polsce niezwykle rzadko. Tym bardziej możemy być dumni, że udało się zagrać ten koncert tak perfekcyjnie. Może to zabrzmieć nieskromnie, ale potwierdziła to ocena publiczności. Jestem bardzo wdzięczna pani dyrygent i wszystkim muzykom za ten niezwykły muzyczny spektakl. Z całego serca dziękuję Filharmonii Szczecińskiej z dyrektorem Przemysławem Naumannem na czele za zaproszenie i ciepłe przyjęcie – mówi Urszula Kozon, dyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.

Narodowa Orkiestra Dęta powstała w 2019 roku z inicjatywy prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego. Jest pierwszą polską symfoniczną orkiestrą dętą z repertuarem muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej i popowej wykonywanej w aranżacjach opracowanych na instrumenty dęte.


POWIĄZANE ARTYKUŁY