Ostatnia szansa na wybór szkoły. Kto nie zdąży, może mieć później problem

987

Jeszcze tylko przez tydzień trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jeśli absolwent podstawówki do 10 lipca nie zaniesie do wybranej przez siebie szkoły świadectwa, nie będzie brał udziału w rekrutacji. Wciąż są osoby, które nie dopełniły formalności.

Fot. Pixabay

W tym roku rekrutacja do szkół ponadpodstawowych ruszyła z opóźnieniem z powodu pandemii koronawirusa. Od 15 czerwca absolwenci szkół podstawowych mogą poprzez stronę internetową https://dolnoslaskie.edu.com.pl/kandydat rejestrować się do wybranych przez siebie szkół.

– Wydrukowany z systemu rekrutacyjnego wniosek należy dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru do 10 lipca. Możliwe jest również złożenie wniosku elektronicznie, lecz niezbędne jest wówczas posiadanie przez oboje rodziców podpisu elektronicznego. Należy w tym przypadku po podpisaniu wniosku elektronicznie, wybrać opcję złożenia wniosku w systemie – mówi Aleksander Bobowski, dyrektor departamentu edukacji w Starostwie Powiatowym w Lubinie.

Niezależnie jednak od tego, czy ktoś składa wydrukowany wniosek bezpośrednio w szkole czy dzięki podpisom kwalifikowanym elektronicznie, do 10 lipca do godziny 15 musi dostarczyć do placówki, w której chce się uczyć, świadectwo ukończenia podstawówki. Nawet jeśli ktoś wypełni wniosek elektronicznie, a nie doniesie w terminie świadectwa, logując się do systemu po 10 lipca zobaczy informację, że jego wniosek został odrzucony. Tym samym nie będzie brany pod uwagę w podziale miejsc w szkołach i w dalszej części rekrutacji.

Został ostatni tydzień na dopełnienie formalności, a jak mówi dyrektor departamentu edukacji w starostwie, wciąż są osoby, które tego nie zrobiły.

– W powiecie lubińskim jest w sumie około 950 absolwentów szkół podstawowych, w tym 703 z Lubina. W tej chwili w systemie widać tylko część, około 700. Są i tacy, którzy zalogowali się, ale wciąż nie złożyli wniosku czy świadectwa – dodaje Bobowski.

Osoby, które w terminie dostarczą wniosek i świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, wezmą udział w dalszej części rekrutacji. Od 31 lipca do 4 sierpnia będą musiały dostarczyć zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Wtedy też będzie można zmienić wybraną wcześniej szkołę.

Listy zakwalifikowanych zostaną ogłoszone dopiero 12 sierpnia, a po potwierdzeniu przez chętnych uczniów wyboru, 19 sierpnia pojawią się ostateczne listy przyjętych. Po tym terminie szkoły, które będą posiadały wolne miejsca, przeprowadzą nabór uzupełniający.

W naszym mieście w liceach, technikach i branżowych szkołach publicznych, którymi zarządza powiat lubiński, na absolwentów podstawówek czeka w sumie 750 miejsc. Oczywiście można zdecydować się także na inne szkoły. W Lubinie funkcjonuje też m.in. Liceum Salezjańskie, MCKK, TEB Technikum.

I Liceum Ogólnokształcące w Lubinie ma w sumie 150 miejsc, w klasach: matematyczno-fizycznych, humanistyczno-językowej, biologiczno-chemicznej, matematyczno-geograficznej.

II Liceum Ogólnokształcące może przyjąć 180 osób do klas: matematyczno-fizycznej, matematyczno-geograficznej/biologicznej, biologiczno-chemicznej, językowej, humanistyczno-prawnej, prawno-ekonomicznej.

III Liceum Ogólnokształcące dysponuje 30 miejscami w klasie mundurowej.

W Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 jest 150 miejsc w klasach: technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, technik elektryk, technik mechatronik, technik informatyk, technik mechanik.

Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 w ZS nr 1 przyjmie 90 uczniów w klasach: górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, elektryk, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, oddział wielozawodowy.

Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 ma 120 miejsc w klasach: technik ekonomista, technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

W Branżowej Szkole I Stopnia nr 2 w ZS nr 2 jest 30 miejsc w klasach: kucharz oraz to zupełna nowość – monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Ofertę wszystkich szkół z Lubina, a także z innych miast można znaleźć TUTAJ.

– W celu prawidłowego przygotowania wniosku można skorzystać z podręcznika kandydata umieszczonego w zakładce „Pomoc” na stronie systemu rekrutacyjnego. Harmonogram rekrutacji dostępny jest również na stronie internetowej w zakładce „Terminy naboru”. Informacji udzielają również komisje rekrutacyjne działające w szkołach ponadpodstawowych – dodaje Aleksander Bobowski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY