Już tylko do końca tego roku mieszkańcy powiatu mogą skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty i osteoporozy. Trzyletni program zdrowotny realizowany przez powiat lubiński powoli dobiega końca, a przynajmniej pierwsza jego edycja.
Jesienią mieszkańcy, którzy ukończyli 65 lat, mogą jeszcze liczyć na szczepienia przeciwko grypie, które realizowane były w ramach powiatowych programów w roku 2014 i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
– Zdrowie mieszkańców i ich bezpieczeństwo są dla nas priorytetem. Cieszę się, że tak wiele osób skorzystało z bezpłatnych badań, dzięki czemu być może unikną oni w przyszłości poważnych problemów zdrowotnych. Do końca roku 2016 nadal prowadzone są jeszcze badania wczesnego wykrywania raka prostaty u mężczyzn i osteoporozy u kobiet. W związku z tym serdecznie zapraszam mieszkańców do skorzystania z bezpłatnej diagnozy – mówi Adam Myrda starosta lubiński.
W ramach realizowanych przez powiat lubiński programów zdrowotnych przeciwko grypie zaszczepiło się ponad tysiąc mieszkańców, ponad 350 dziewczynek w wieku 12 lat zaszczepionych zostało przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, do szkół ponadgimnazjalnych zakupione zostały pomoce dydaktyczne do nauki pierwszej pomocy takie jak fantomy, tablice edukacyjne, apteczki szkolne, aparaty do mierzenia ciśnienia czy książki, a prawie tysiąc uczniów wzięło udział w zajęciach pod nazwą „Uczymy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna”.
– Myślę, że jesteśmy jednym z pionierskich samorządów w Polsce, które zdecydowały się na realizację tego rodzaju usług medycznych. Nasze programy zdrowotne zostały skontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli i zostały ocenione bardzo wysoko. Mam nadzieję, że mieszkańcy oceniają je podobnie – dodaje Adam Myrda.
Przypominamy, że badania w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty skierowane są do mężczyzn w wieku od 50 do 65 lat, a przeciwko osteoporozie dla kobiet w wieku od 45 do 65 lat. Do tej pory z tych badań skorzystało pięciuset mężczyzn i prawie dwa tysiące kobiet. Oba badania można wykonać w przychodni Ośrodek Medycyny Pracy przy ulicy Słonecznej w Lubinie. Z kolei w przychodni Medicus realizowane są szczepienia przeciwko wirusowi HPV w tym roku dawka druga dla dziewczynek, które w roku ubiegłym w ramach tego programu zaszczepione zostały pierwszą dawką.
Na realizację programów zdrowotnych w latach 2014/2015 powiat wydał prawie pół miliona złotych. W tym roku planuje wydać ponad sześćset tysięcy złotych, ponieważ mieszkańcy ponownie będą mieli możliwość zaszczepić się bezpłatnie przeciwko grypie. O tych szczepieniach będziemy na bieżąco informować.