Osocze ozdrowieńców na wagę życia

1229

Epidemia wciąż trwa w najlepsze, a nawet niestety przybiera na sile. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu po raz kolejny zwraca się z gorącą prośbą do osób, które pokonały koronawirusa o oddawanie osocza. Podobne apele coraz częściej publikują także osoby prywatne, w tym także lubinianie.

Od początku epidemii terenowe oddziały RCKiK są znacznie rzadziej odwiedzane niż zwykle, choć zapotrzebowanie na krew czy jej składniki wcale nie zmalało. Potencjalni dawcy mogą jednak czuć się bezpiecznie. W punktach poboru surowo przestrzegane są zasady reżimu sanitarnego. 

Ratunkiem dla ciężko chorych może być podawanie osocza od osób:

  1. które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT (wymaz z nosogardzieli);
  2. po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji;
  3. u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Dawcami osocza mogą być tylko osoby, które są w wieku 18-60 lat. Osocza nie mogą oddać kobiety, które były w ciąży, osoby po przetoczeniach krwi oraz osoby bez alloprzeciwciał do antygenów H.

Jeżeli przebyłeś zakażenie SARS-Cov-2 (objawowo lub bezobjawowe) prosimy skontaktuj się Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu elektronicznie na adres: ozdrowieniec@rckik.wroclaw.pl (prosimy o podanie w wiadomości swoich danych osobowych i numeru telefonu) albo telefonicznie: 71 371 58 24 lub 693 693 702 (kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00).

UWAGA! Konieczne jest posiadanie wyniku PCR RNA SARS-CoV-2 potwierdzającego zakażenie lub wynik badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Przypomnijmy, że przy oddawaniu osocza obowiązują podobne zasady, jak przy oddawaniu krwi, choć sam proces trwa znacznie dłużej, bo ok. 40-50 minut. Dawcą może może zostać zdrowa, pełnoletnia osoba, ważąca minimum 50 kilogramów. By oddać krew wcześniej trzeba zjeść lekki posiłek, być wypoczętym i dobrze nawodnionym. Dawcami nie mogą być osoby poddane kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu. 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY