Oskarowy miesiąc

18

Najbliższy miesiąc w kinie Muza upłynie pod znakiem Oskara. Pokazane zostaną filmy, które w tym roku zdobyły tę statuetkę lub były do niej nominowane – w sumie osiem produkcji.

 

– Kinomani będą mieli okazję osobiście ocenić, czy laureaci zasłużyli na zdobyte nagrody i kogo Amerykańska Akademia Filmowa „skrzywdziła” nie przyznając mu Oskara – mówi Beata Kurpińska z Centrum Kultury Muza.

Pokazane zostaną: „127 godzin”, „Prawdziwe męstwo”, „Kolejny rok”, „Do szpiku kości”, „Fighter”, „Wszystko w porządku”, „Czarny łabędź” i „Jak zostać królem”. Pierwszy oskarowy film wyświetlony zostanie 25 marca, a ostatni 28 kwietnia.

Widzów przyciągnąć mają nie tylko tytuły, ale też atrakcyjne ceny biletów. Ulgowe kosztować będą 14 zł, a normalne 16 zł. Wejściówki można rezerwować także telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 76 746 22 66, między godziną 15 a 20.

Szczegółowy program publikujemy poniżej.

 

127 GODZIN > 25-31 marca
Najnowszy film Danny Boyle’a, wyróżnionego Oscarem za film „Slumdog. Milioner z ulicy”, to ekranizacja książki Arona Ralstona. Dramatyczne przeżycia młodego alpinisty, który podczas samotnej wędrówki zostaje uwięziony w rozpadlinie skalnej w niedostępnych górach Utah i jest zmuszony do desperackiej walki o przetrwanie. 6 nominacji do Oscara.

 

PRAWDZIWE MĘSTWO > 25-31 marca
Najnowszy film braci Joela i Ethana Coen. Czternastoletnia wieśniaczka Mattie Ross zrobi wszystko, aby dopaść mordercę swojego ojca. Zatrudniony przez nią najtwardszy szeryf w Stanach Zjednoczonych, człowiek o prawdziwie mocnym charakterze ma jej w tym pomóc. Nie zważając na jego lenistwo, zatwardziałość w grzechu i pijaństwo, bezwzględnie wierzy w powodzenie misji. Nieustannie nalega, aby towarzyszyć mu w poszukiwaniach zabójcy. Mimo początkowego sprzeciwu, udaje się jej go przekonać i wyrusza z nim w niebezpieczną podróż śladami zbrodniarza… Największy przegrany tegorocznych Oscarów: 10 nominacji i ani jednej statuetki.

KOLEJNY ROK > 25-31 marca
Bohaterami filmu są Gerri, doradczyni medyczna i Tom, geolog – szczęśliwe małżeństwo oraz ich przyjaciele i znajomi. Ich codzienność wypełniona jest perypetiami, utrapieniami i spełnieniami. W czterech porach roku Mike Leigh zamknął opowieść o rodzinie, przyjaźni, potrzebie miłości i poczucia bliskości, o radościach i smutkach, nadziei i łzach, o życiu i śmierci. I tak upływa kolejny rok… Nominacja do Oscara za scenariusz oryginalny.

 

 DO SZPIKU KOŚCI > 1-14 kwietnia
17-letnia Ree Dolly (Jennifer Lawrence) została ciężko dotknięta przez życie. Jej ojciec, Jessup wyszedł na przepustkę z więzienia, jako kaucję zastawiając jedyny majątek rodziny – dom. Pod opieką Ree jest chora matka i młodsze rodzeństwo, więc dziewczyna decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce. Film otrzymał 4 nominacje do Oscara.

 

FIGHTER > 1-14 kwietnia
Dwóch braci, na przekór własnemu losowi, postanowiło odbić się od dna i zawalczyć o jeden z najważniejszych tytułów bokserskich. Prawdziwa historia Micky Warda oraz niełatwej drogi, którą musiał pokonać, by stać się mistrzem tej walki. Christian Bale wciela się w postać jego przyrodniego brata, który po zawodowej porażce stoczył się na samo dno i wylądował w więzieniu. Teraz, by odkupić grzechy przeszłości, odzyskać utraconą dumę i uratować rodzinę zostaje trenerem młodszego brata i pomaga mu walce o zdobycie najważniejszego tytułu. 7 nominacji i 2 Oscary (dla aktorów drugoplanowych).

WSZYSTKO W PORZĄDKU > 1-14 kwietnia
Film śledzi losy Nic i Jules, pary lesbijek w średnim wieku, która na przedmieściach Los Angeles wychowuje dwójkę nastoletnich dzieci – Joni i Lasera. Wszystko wydaje się być w porządku do momentu, w którym Joni kończy 18 lat i zostaje namówiona przez brata do odszukania ich biologicznego ojca. Z wahaniem wykonuje telefon do banku spermy, który łączy ją z Paulem, właścicielem restauracji. Paul okazuje się być chętny do poznania swoich dzieci, o których nigdy nie miał pojęcia. Od kiedy pojawia się on w życiu rodziny, zaczynają się problemy narażające stabilność tej pozornie normalnej rodziny. 4 nominacje do Oscara.

CZARNY ŁABĘDŹ > 15-21 kwietnia
Nina jest baleriną w jednym z najlepszych zespołów baletowych w Nowym Jorku. Zbliża się kres kariery Beth i rozpoczyna się polowanie na jej miejsce w „Jeziorze Łabędzim”. Główną rolą jest postać królowej łabędzi, która jest trudna, bo balerina musi grać zarówno słodkiego Białego Łabędzia, jak i mrocznego Czarnego Łabędzia. Nina pretenduje do roli tego pierwszego, ale czy będzie umiała pokazać pazurki i zostać Czarnym Łabędziem? Czas płynie, a Nina desperacko próbuje odnaleźć swoją ciemną stronę. Wtedy zauważa w zespole dziewczynę wyglądającą jak ona. Ma na imię Lilly i wygląda jak Nina. Nie jest jednak jej wierną kopią. 5 nominacji i Oscar dla Natalie Portman.

JAK ZOSTAĆ KRÓLEM > 15-28 kwietnia
Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert musi, mimo wielkich oporów, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest dla niego… problem z wysławianiem się. Jedyną osobą, która może pomóc Jerzemu w odnalezieniu własnego głosu i stawieniu czoła groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o nieortodoksyjnych metodach pracy nad wymową. Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen. Triumfator tegorocznych Oscarów – 12 nominacji i 4 statuetki.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY