Orszak wraca do Lubina

2289

Po rocznej przerwie ulicami Lubina ponownie przejdzie Orszak Trzech Króli. Jak zwykle będą anioły, diabły, rycerze i oczywiście królowie. Każdy może się przyłączyć lub przyjść po prostu popatrzeć na pochód.

Orszak Trzech Króli gościł w Lubinie już osiem razy, jednak pandemia na rok przerwała tę tradycję. Teraz wydarzenie powraca.

– Chcemy reaktywować to wydarzenie. To ważne, żebyśmy się jednoczyli, byli razem, szczególnie w tej niełatwej sytuacji. Oczywiście wszystko odbędzie się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i aktualnymi obostrzeniami – mówi ks. Mariusz Jeżewicz, dyrektor Salezjańskiego Liceum w Lubinie, jeden z organizatorów tegorocznego Orszaku.

Właśnie ze względu na obostrzenia, w tym roku nie odbędzie się jedna wspólna msza święta przed Orszakiem. Każdy może się udać do swojego kościoła. Organizatorzy zapraszają natomiast lubinian 6 stycznia o godzinie 12.30 do rynku. Tu odbędzie się powitanie trzech orszaków: europejskiego, czyli czerwonego, afrykańskiego, czyli niebieskiego, oraz azjatyckiego – zielonego.

Około godziny 13 wszyscy wyruszą ulicą Odrodzenia pod halę widowiskowo-sportową. Po drodze Orszak Trzech Króli czeka spotkanie m.in. z diabłami czy aniołami. Będą też szczudlarze oraz połykacze ognia. W różne role wcielą się między innymi uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

W tym roku wyjątkowo wspólne kolędowanie odbędzie się nie w hali, a przed budynkiem. Na rozgrzewkę będzie można napić się ciepłej herbaty. Dla uczestników przygotowywany jest też słodki poczęstunek.

Każdy, kto chce przyłączyć się do pochodu, może ubrać się w strój w jednym z trzech orszakowych kolorów. Organizatorzy zachęcają też, by przebrać się za rycerza, anioła lub górala.

Na rynku uczestnikom wydarzenia rozdawane będą papierowe korony i śpiewniki. Przygotowano także wydawnictwo poświęcone Polakom pracującym na misjach. A na trasie uczestnicy częstowani będą orszakowymi krówkami.

W tym roku hasło przewodnie Orszaku Trzech Króli brzmi: „Dzień dziś wesoły!”, a tematem jest świętowanie. „Podejmiemy refleksję nad dobrym przygotowaniem i głębokim przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia, czego konsekwencją jest radość w naszych sercach” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Podobne marsze organizowane są w wielu miastach w całej Polsce, a także w kilkunastu poza granicami. Również sąsiednia Chobienia przygotowuje swój orszak.

Orszak, to na wzór opisu w Ewangelii, przejście królów z orszakiem do stajenki, aby tam złożyć pokłon Dzieciątku Jezus. Wydarzenie służy uczczeniu święta religijnego, a także promocji wartości chrześcijańskich i wspólnotowych wśród mieszkańców miasta.


POWIĄZANE ARTYKUŁY