Jeszcze tylko trzy tygodnie zostały szkołom na zgłoszenie się do trzeciej edycji programu „Szkoła bez przemocy”. Żeby to zrobić wystarczy wejść na stronę www.szkolabezprzemocy.pl i wypełnić specjalny formularz.
Program „Szkoła bez przemocy" trwa od wiosny 2006 i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W ubiegłorocznej edycji przebiegającej pod hasłem „Budujemy społeczność szkolną" prawie 5 000 szkół podejmowało działania integrujące społeczności szkolne w przeciwdziałaniu przemocy i agresji.
W tym roku program realizowany jest już po raz trzeci. Działaniom w trzeciej edycji będzie towarzyszyło hasło „Szkoła dla społeczności – społeczność dla szkoły".
– Chcemy zachęcić szkoły, aby przy współpracy z samorządami lokalnymi wraz z innymi organizacjami angażowały się w życie rodzimego środowiska. Współdziałanie z najbliższym otoczeniem szkoły jest dla społeczności szkolnych skutecznym wsparciem w rozwiązywaniu problemów przemocy. Nasze tegoroczne propozycje działań będą koncentrowały się na aktywizowaniu nauczycieli, uczniów i rodziców właśnie w tym kierunku – podkreślają inicjatorzy akcji.
Tegoroczny program został znacznie urozmaicony. Można wziąć udział w konkursach grantowych, na najlepszego wychowawcę albo autora najlepszego bloga opisującego to, co dobrego robi szkoła.
W ubiegłym roku projekt „Szkoła bez przemocy” realizował m.in. lubiński Zespół Szkół nr 2. 5 czerwca, czyli podczas Dnia Szkoły bez Przemocy, o godzinie 12 do góry poszybowały czerwone balony. W ten sposób młodzież protestowała przeciw przemocy w szkole.
– W tym roku również weźmiemy udział w konkursie, bo warto. Uważam, że należy uświadamiać młodzieży jak należy postępować w szkole. Dzięki temu nasi uczniowie czują się bezpieczni, co zachęca też przyszłych uczniów i rodziców do wybrania właśnie tej, a nie innej szkoły ponadgimnazjalnej – powiedział nam Marian Szagała, dyrektor Zespołu Szkół nr 2.
Program „Szkoła bez przemoc” prowadzony jest wspólnie z Fundacją Grupy TP.
MS